W krakowskiej bibliotece powstanie gabinet Sławomira Mrożka. Pamiątki na ten cel przekazała wdowa po pisarzu

26 lipca 2023

Biblioteka Kraków ogłosiła, że w swoim głównym oddziale zamierza utworzyć gabinet Sławomira Mrożka. Pomocne w tym okażą się pamiątki związane z pisarzem, które przekazała książnicy wdowa po nim, Susana Osorio-Mrożek.

Susana Osorio-Mrożek obecnie gości w Polsce – za kilka dni czytelnicy będą mogli się z nią spotkać podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Wizyta w rodzinnym kraju męża pozwoliła jej osobiście przekazać rzeczy do biblioteki. Wśród pamiątek, które zostaną wyeksponowane w krakowskiej książnicy, znajdują się między innymi dowód osobisty, paszporty, okulary, maszyna do pisania, a także przedmioty przywożone z podróży.

Jak zapowiedziano, gabinet Sławomira Mrożka powstanie po to, by przybliżyć związki pisarza z miastem. Będzie go można oglądać od przyszłego roku w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie.

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie niedaleko Krakowa Sławomir Mrożek uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów i prozaików XX wieku. W roku 1963 w związku z problemami z cenzurą wyjechał z Polski. Mieszkał i tworzył we Francji, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Do kraju powrócił w 1996 roku. U kresu życia ponownie opuścił kraj i osiadł w Nicei, gdzie zmarł w 2013 roku. Jego prochy spoczywają w Krakowie.

[am]
fot. UM Kraków

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy