W Glasgow odsłonięto mural inspirowany powieścią „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta

1 września 2021

Na ścianie sali tanecznej i koncertowej Barrowland w Glasgow – w mieście, w którym toczy się większość akcji nagrodzonej Bookerem powieści „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta – stworzono mural inspirowany książką.

Mural ma rozmiary 9 na 18 metrów i przedstawia Shuggiego z ostatniej sceny książki, gdy ośmielony „zawirował, tylko ten jeden raz, na błyszczących obcasach”, a także słowa jego matki, opowiadającej o świetności i pięknie Glasgow, które w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika brzmią: „Nie pamiętasz miasta. Byłeś za mały. Ale są tam dancingi, najróżniejsze”.

Projekt zamówiony przez brytyjskie wydawnictwo Picador zrealizował Cobolt Collective, w skład którego wchodzą absolwenci miejscowej szkoły artystycznej: Erin Bradley-Scott, Chelsea Frew i Kat Loudon. Natomiast krój pisma zaprojektowali studenci ostatniego roku z tej samej uczelni.

„Książka jest bogata w żywe bodźce wizualne i przedstawia nostalgiczny obraz Glasgow w latach 80., co stanowiło inspirację dla naszej pracy” – pisze Cobolt Collective. Jak podkreślają młodzi artyści, sala taneczna i koncertowa Barrowland to „słynne miejsce w Glasgow”, które „jest wymieniane w całej książce”, dlatego namalowanie muralu na boku tego budynku było najlepszym pomysłem.

Tydzień zaczynamy mocnym akcentem. Douglas Stuart, laureat Nagrody Bookera za powieść „Shuggie Bain” (Wydawnictwo…

Opublikowany przez booklips.pl Poniedziałek, 19 lipca 2021

 
Douglas Stuart, który urodził się i spędził młodość w Glasgow, ale teraz mieszka w Nowym Jorku, bardzo ucieszył się z pomysłu i pochwalił artystów za „piękną grafikę i liternictwo”. „To przekracza moje najśmielsze marzenia, aby zobaczyć, jak moje słowa zdobią miasto, które je zainspirowało” – powiedział.

W listopadzie 2020 roku Douglas Stuart został drugim w historii szkockim pisarzem, który zdobył Nagrodę Bookera. Udało mu się tego dokonać dzięki debiutowi „Shuggie Bain”. Światowa premiera kolejnej powieści autora, zatytułowanej „Young Mundo”, zapowiedziana jest na kwiecień 2022 roku.

[am]
fot. (1) Flux Video/Pan MacMillan, (2) Glasgow School of Art/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy