Ogłoszono oficjalną datę premiery drugiej powieści Douglasa Stuarta. Znamy więcej szczegółów na temat książki

22 lipca 2021

Dom wydawniczy Pan Macmillan oficjalnie potwierdził datę premiery drugiej powieści zeszłorocznego laureata Bookera, Douglasa Stuarta. Książka „Young Mungo” ukaże się 14 kwietnia 2022 roku. Przy okazji poznaliśmy więcej szczegółów na temat fabuły.

„O ile debiut był eksploracją kobiecości, teraz skupiłem swoją uwagę na doświadczeniach męskości. Jest to historia miłości dwóch mężczyzn znajdujących się po dwóch stronach religijnego podziału. Niemalże 'Romeo i Julia’ w Glasgow lat 90., ale najistotniejsze są konsekwencje tego romansu”mówił Douglas Stuart w wywiadzie udzielonym naszemu redaktorowi Sebastianowi Rerakowi.

Z informacji udostępnionych teraz przez brytyjskiego wydawcę dowiadujemy się, że bohaterami „Young Mungo” (z ang. „Młody Mungo”) będą dwaj zakochani w sobie młodzi mężczyźni: Mungo i James. Pierwszy jest protestantem, drugi katolikiem, żyją w hipermęskim, przesyconym atmosferą rywalizacji i konfliktu środowisku Glasgow. W zasadzie powinni być zaprzysięgłymi wrogami, jednak dzieje się inaczej. Zaprzyjaźniają się i stopniowo coraz bardziej do siebie zbliżają, spędzając czas w swoim osobistym azylu: gołębniku, który buduje James.

Obaj młodzieńcy muszą ukrywać swój związek przed otoczeniem, zwłaszcza Mungo, którego brat Hamish jest brutalnym przywódcą lokalnego gangu. Matka Mungo, mając nadzieję „zrobić z niego prawdziwego mężczyznę”, wysyła syna na wyprawę wędkarską na północ Szkocji. Chłopak będzie musiał zmobilizować wszystkie siły, by wrócić do Jamesa i móc wraz z nim zbudować stabilną przyszłość.

Jak zapewnia wydawca, „Young Mungo” to „porywająca i odkrywcza opowieść o granicach męskości, naciskach ze strony rodziny, przemocy doświadczanej przez wielu ludzi ze środowiska LGBTQ+ i niebezpieczeństwach związanych z kochaniem kogoś za bardzo”.

Douglas Stuart pisał „Young Mungo” przez pięć lat. Zaczął pracować nad książką na długo przed tym, nim wyszedł „Shuggie Bain”. W wywiadzie dla Waterstones autor zauważył, że źródła tej historii są bardzo osobiste i że „w dużym stopniu czerpie ona z jego własnego życia”. „Mam nadzieję, że pokochacie Mungo i dysfunkcyjną rodzinę Hamiltonów tak mocno jak ja” – dodał.

[kch]
fot. Martyn Pickersgill

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy