Ukradzione 25 lat temu, znalezione przypadkowo przy śmietniku. Trzy renesansowe dzieła o anatomii i chirurgii warte blisko 2,5 miliona euro wróciły do muzeum

12 grudnia 2023

W 1998 roku z Muzeum Flauberta i Historii Medycyny w Rouen skradziono trzy renesansowe dzieła poświęcone anatomii i chirurgii o łącznej wartości prawie 2,5 miliona euro. W 2011 roku odkrył je przypadkowo przy śmietniku pracownik szpitala w Grenoble. We wtorek, 5 grudnia 2023 roku, po 25 latach wróciły na swoje prawowite miejsce. Jak przekazał mediom prokurator Eric Vaillant, to „szczęśliwy cud”, że udało się je odzyskać „w tak dobrym stanie”.

Funkcjonariusze, którzy zajmowali się sprawą, przekazali mediom, że historia odzyskania książek jest „trochę niesamowita”. Do kradzieży doszło 5 listopada 1998 roku podczas konferencji lekarskiej zorganizowanej w Muzeum Flauberta i Historii Medycyny w Rouen. Zniknęły wówczas dwa dzieła o anatomii słynnego flamandzkiego lekarza renesansowego Andreasa Vesaliusa, „De humani corporis Fabrica libri septem” z 1543 roku i „Anatomes totius” z 1564 roku, oraz „Œuvres” francuskiego chirurga Ambroise’a Paré’a z 1575 roku. Ich wartość oszacowano odpowiednio na 1,5 miliona euro, 850 tysięcy euro oraz około 40 tysięcy euro. Tożsamości złodzieja do dzisiaj nie udało się ustalić.

Na tym historia mogła się zakończyć, ale w 2011 roku pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Grenoble, wychodząc z pracy, zauważył przy szpitalnym śmietniku pudełko, w którym znajdowały się stare, oprawione w skórę książki. Jak relacjonuje policja, mężczyzna uznał, że wyglądają ładnie, więc zabrał je do domu, nie mając świadomości, jaki skarb znalazł. Starodruki przeleżały u niego ponad dziesięć lat. Kiedy przeszedł na emeryturę, przy jednej okazji opowiedział o nich swojemu synowi. Ten obejrzał woluminy i skontaktował się z Muzeum Nauk Medycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Grenoble.

François Moutet, były ordynator Oddziału Chirurgii Ręki w Szpitalu Uniwersyteckim, dobrze pamięta moment, kiedy wziął do ręki księgi, bo to podobne uczucie, jakby astronom miał możliwość zapoznać się z pierwszym wydaniem „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Podkreślając doniosłe znaczenie odnalezionych dzieł, określił je mianem latarni renesansowej chirurgii. „Wyobraźcie sobie, że te cuda wylądowały w śmietniku!” – powiedział.

Niestety książki nie mogły pozostać w zbiorach Muzeum Nauk Medycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Grenoble, ponieważ dowiedziano się, że należą do Muzeum Flauberta i Historii Medycyny w Rouen. Uruchomiono długą procedurę prawną mającą doprowadzić do zwrotu mienia prawowitemu właścicielowi, a w międzyczasie zapewniono starodrukom optymalne warunki do przechowywania. Po dwóch latach, dokładnie 5 grudnia 2023 roku, cenne woluminy wróciły na swoje miejsce.

[am]
fot. Le Dauphiné Libéré/Facebook

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy