Nowa ekranizacja powieści „Szōgun” Jamesa Clavella. Serial zapowiedziany na luty 2024. Zobacz zwiastun

12 grudnia 2023

Bestsellerowa powieść Jamesa Clavella osadzona w realiach Japonii z 1600 roku doczekała się nowej adaptacji. Serial „Szōgun” zadebiutuje we wtorek, 27 lutego, na platformie Disney+. Pod jakim względem nowa produkcja ma szansę nadrobić niedostatki ekranizacji z Richardem Chamberlainem i Toshiro Mifune z 1980 roku?

„Szōgun” zabiera odbiorców do Japonii na początku XVII wieku, stojącej wtedy u progu wojny domowej. Lord Yoshii Toranaga musi walczyć o życie, gdy jego wrogowie z Rady Regentów jednoczą się przeciwko niemu. Niespodzianie do wybrzeża jednej z japońskich wiosek rybackich przybija tajemniczy statek z angielskim nawigatorem Johnem Blackthorne’em na pokładzie. Informacje, które ma przybysz, mogą pomóc Toranadze w walce o władze. Losy Toranagi i Blackthorne’a nierozerwalnie wiążą się z ich tłumaczką, Todą Mariko – tajemniczą chrześcijańską szlachcianką i ostatnią przedstawicielką zhańbionego rodu. Służąc swemu panu w tym napiętym okresie politycznym, Mariko musi pogodzić współpracę z Blackthorne’em ze swoją wiarą, której zawdzięcza życie, oraz zobowiązaniami wobec zmarłego ojca.

Hiroyuki Sanada jako lord Yoshii Toranaga.

Historię Toranagi, Blackthorne’a i Mariko napisał i opublikował po raz pierwszy w 1975 roku pisarz James Clavell. Ponad 1000-stronicowy epos, wypełniony intrygami, wojnami, morderstwami i romansami, zyskał miano jednego z najlepszych thrillerów historycznych. Książkę chwalono nie tylko za wartką fabułę, ale również stosunkowo wierne przedstawienie kultury japońskiej z początków XVII wieku. „W ujęciu ilościowym ta powieść prawdopodobnie przekazała więcej informacji o Japonii większej liczbie osób niż razem wzięte wszystkie teksty uczonych, dziennikarzy i powieściopisarzy od czasu wojny na Pacyfiku” – zauważył niegdyś profesor Henry Smith, wykładający historię Japonii na Uniwersytecie Kalifornijskim. Dodatkowego smaczku książce dodawał fakt, że fabuła inspirowana była autentycznymi przeżyciami angielskiego żeglarza Williama Adamsa.

Cosmo Jarvis jako John Blackthorne.

Książka Clavella już w 1980 roku doczekała się ekranizacji w postaci miniserialu, w którym główne role zagrali Richard Chamberlain i Toshiro Mifune. Choć produkcja ta cieszyła się dużym powodzeniem i zyskała wśród publiczności status klasyka, to jednak koncentrowała się na Johnie Blackthorne’u, nie pokazując perspektywy japońskich bohaterów, co jest jednym z najbardziej intrygujących aspektów książki. Jak pokazuje udostępniony niedawno zwiastun nowej ekranizacji, produkcja ta ma ambicje nadrobić te niedostatki.

Anna Sawai jako Toda Mariko.

Dziesięcioodcinkowa adaptacja bestsellera Jamesa Clavella została stworzona wspólnie przez Rachel Kondo i Justina Marksa, który pełnił także funkcję showrunnera i producenta wykonawczego. W serialu zagrali nagradzani japońscy aktorzy, w tym Hiroyuki Sanada jako lord Yoshii Toranaga, Cosmo Jarvis jako angielski nawigator John Blackthorne oraz Anna Sawai jako tłumaczka Toda Mariko. W ekranizacji występują również Tadanobu Asano w roli Kashigiego Yabushige, bliskiego sojusznika Toranagi; Hiroto Kanai jako Kashigi Omi, młody przywódca wioski rybackiej, w której odnaleziono statek Blackthorne’a; Takehiro Hira jako Ishido Kazunari, potężny biurokrata będący głównym rywalem Toranagi; Moeka Hoshi jako Usami Fuji, wdowa, która musi znaleźć nowe powołanie w obliczu walki swego pana; Tokuma Nishioka jako Toda Hiromatsu, zaufany generał i najbliższy przyjaciel Toranagi; Shinnosuke Abe jako Toda Hirokatsu („Buntaro”), zazdrosny mąż Mariko; Yuki Kura jako Yoshii Nagakado, zuchwały syn Toranagi; oraz Fumi Nikaido jako Ochiba no Kata, szanowana matka dziedzica, która nie cofnie się przed niczym, aby położyć kres Toranadze stojącemu na drodze jej syna ku zdobyciu władzy. Serial powstał z ramienia wytwórni FX Productions.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun „Szōguna”:

[md]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film