W środę Dzień Księgarń Kameralnych w Gdańsku

12 grudnia 2023

W środę, 13 grudnia, w Gdańsku odbędzie się Dzień Księgarń Kameralnych. W ramach wspólnego przedsięwzięcia siły połączyło osiem autorskich księgarń i antykwariatów. Przygotowano konkursy dla czytelników i gadżety literackie. Swoją premierę będzie miał także specjalny biuletyn.

W Gdańsku znajdziemy nie tylko księgarnie sieciowe, ale również kameralne. Niektóre działają od lat, inne to nowo otwarte obiekty. Wypełnione są skarbami literatury, a za selekcję księgozbioru odpowiada w nich autorski gust księgarzy i antykwariuszy. To miejsca, w których ktoś kompetentny, a czasami nawet sam wydawca czy poetka, jest w stanie szybko polecić najlepszą literaturę dla czytelnika w każdym wieku. Gdzie o literaturze można porozmawiać z kimś, kto książki kocha. Dobrą okazją do poznania tych perełek na kulturalnej mapie miasta może być zapowiadany na 13 grudnia Dzień Księgarń Kameralnych.

„Chcemy przypomnieć, że działające w Gdańsku punkty sprzedaży książki to małe, niezależne ośrodki kultury. Uważamy, że trzeba eksponować ich kulturotwórczą rolę, a jednocześnie podkreślać autorski profil każdego z owych miejsc. Chcielibyśmy też, aby nasze wspólne działanie ożywiło zainteresowanie księgarniami i antykwariatami tuż przed Świętami. Jednocześnie nasze działanie ma pokazać gdańskich księgarzy i antykwariuszy z nowej, atrakcyjnej strony” – mówią inicjatorzy projektu z Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

13 grudnia w gdańskich księgarniach kameralnych i antykwariatach na czytelników czekają różne atrakcje. Tego dnia zaplanowano premierę bezpłatnego biuletynu. Przedstawione zostaną w nim historie wszystkich miejsc biorących udział w akcji i ludzi, którzy je prowadzą. Organizatorom do wspólnej pracy nad biuletynem udało się zaangażować księgarki i promotorki czytelnictwa z Gdańska: Martę Pilarską, Natalię Soszyńską i Violę Wojdę.

Oprócz samego biuletynu w ośmiu księgarniach do odebrania będzie wiele gadżetów literackich (m.in. wlepek czy toreb na książki). Zaplanowano również konkursy książkowe. Oczywiście będzie też można kupić książki.

W projekcie biorą udział: księgarnia Firmin, Gdańska Księgarnia Naukowa, Książka i Wino, Księgarnia Marpress, Nurty – księgarnia Instytutu Kultury Miejskiej, Antykwariat Rejs, Szafa Gdańska i Tajne Komplety Gdańsk. Więcej informacji o planowanym wydarzeniu i zaangażowanych w niego księgarniach znajdziecie na profilu Gdańskie Księgarnie Kameralne na Facebooku i Instagramie.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia