Tak mieszkał John le Carré. Dom zmarłego pod koniec 2020 roku pisarza wystawiono na sprzedaż

6 września 2023

Położony na jednym z najbardziej malowniczych odcinków wybrzeża Kornwalii dom, w którym mieszkał zmarły w grudniu 2020 roku John le Carré, został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość wyceniono na 3 miliony funtów (czyli ok. 16 milionów złotych). Udostępnione przez agencję nieruchomości zdjęcia pozwalają wielbicielom pisarza zobaczyć, jak żył jeden z najpopularniejszych autorów powieści szpiegowskich.

Pisarz kupił nieruchomość położoną pomiędzy wioskami Lamorna i Porthcurno pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i mieszkał w niej aż do swojej śmierci w 2020 roku. W rzeczywistości budynek składał się z trzech przylegających do siebie dawnych domków rybackich, które zostały odrestaurowane i połączone w jeden dom rodzinny.

W domu tym John le Carré wymyślił i napisał większość swoich książek, w tym te najsłynniejsze, jak „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, „Nocny recepcjonista” czy „Wierny ogrodnik”. Jak powiedział „The Times” syn pisarza, Nick Cornwell, to właśnie tam powstawał przynajmniej częściowo pomysł i miała miejsce większość procesu pisania „każdej powieści le Carrégo począwszy od 1970 roku”. Tam też ich pies zjadł wczesną wersję rękopisu jednej z książek.

To, co z pewnością zwróci uwagę czytelników, to domowa biblioteka, którą agencja nieruchomości Savills określiła mianem „dzieła sztuki”. Regały zostały wykonane na specjalne zamówienie, a charakterystyczne okno na jednym końcu pomieszczenia przeszklono czymś, co najprawdopodobniej jest osłoną kabiny pilota z samolotu bojowego pochodzącego z okresu II wojny światowej.

Główny dom ma powierzchnię ok. 460 metrów kwadratowych. Znajduje się w nim przestronny salon z kominkiem, którego ściany wyłożone są dębową boazerią, przestronna jadalnia, pomieszczenia gospodarcze i pralnia. Jest też oranżeria, z której roztacza się niesamowity widok na morze. Na pierwszym piętrze ulokowano główną sypialnię z beczkowym sklepieniem, łazienką i półokrągłym wykuszem, z którego również możemy podziwiać widok. Zaaranżowano również osobne skrzydło dla gości.

„Zimą rozpalasz ogień w kominku, słuchasz wiatru wokół domu i czujesz się, jakbyś przebywał w zamku lub latarni morskiej” – opowiada syn pisarza, który dorastał w tym domu. „Burze są spektakularne i piękne, a kiedy się kończą, na rozciągającym się horyzoncie pojawia się fantastyczne słońce. To wspaniałe miejsce do odpoczynku, pracy lub po prostu bycia sobą” – dodaje.

Oprócz głównego domu na terenie posiadłości jest wiele innych budynków, w których urządzono m.in. basen czy chatę ogrodnika. Jednym z nich jest też studio, w którym na piętrze swój gabinet posiadał le Carré. Agencja nieruchomości przekonuje, że obiekt ten można wynajmować na wakacje albo też urządzić sobie w nim biuro. Na zdjęciach możemy jeszcze zobaczyć, jak pomieszczenie to wyglądało, gdy autor pisał tam odręcznie swoje książki.

Z otoczeniem zgrabnie komponują się ogrody i pozostała część terenu podzielona na trawniki i dzikie łąki. „Trudno opisać słowami ogrody, ponieważ są one nienagannie utrzymane i obsadzone różnymi okazami drzew, krzewów i zielonych rabatek, przeplatanych licznymi osłoniętymi miejscami do siedzenia, punktami widokowymi i rzeźbami” – pisze agencja. Wszystko to możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

John le Carré, który w rzeczywistości nazywał się David John Moore Cornwell, zmarł 12 grudnia 2020 roku w wieku 89 lat na skutek zapalenia płuc. Niespełna 2,5 miesiąca później, dokładnie 27 lutego 2021 roku, zmarła jego 82-letnia żona, Valerie Jane Eustace. Pisarz miał też drugi dom w Gainsborough Gardens w Hampstead w północnym Londynie, który wystawiono na sprzedaż w 2021 roku.

[am]
fot. Savills

Tematy: , ,

Kategoria: newsy