Stephen King oskarżony o splagiatowanie pomysłu na „Mroczną wieżę” z serii komiksowej „The Rook”

4 kwietnia 2017


Ruszył proces o plagiat wytoczony Stephenowi Kingowi. Król horroru miał rzekomo ściągnąć pomysł na swoją sagę „Mroczna wieża” z serii komiksowej „The Rook”. Pozew opiewa na sumę ponad 500 milionów dolarów.

Twórcy popularnej przed laty (choć dziś już nieco zapomnianej) serii komiksowej „The Rook” twierdzą, że King właśnie od nich ukradł pomysł na bohatera swego cyklu powieści – Roland Deschain ma być wzorowany na postaci zwanej Restin Dane. Obaj mają nie tylko te same inicjały, ale ? jak napisano w pozwie – są „podróżującymi w czasie, walczącymi z potworami, prawie nieśmiertelnymi bohaterami, przeżywającymi romantyczne przygody”. Co więcej, jeden i drugi chodzi ubrany w kowbojski strój. W obu historiach występuje również wieża – w „The Rook” przypomina figurę szachową i pełni rolę wehikułu czasu.

Składający pozew podkreślają, że postać Restina Dane’a pojawiła się w latach 1977-1983 łącznie w ponad 5 milionach egzemplarzy komiksów. King miał zaś przyznać, że czytał te historie. Tymczasem pierwsza powieść z cyklu „Mroczna wieża” została wydana w 1982 roku. To wszystko wystarcza ludziom od „The Rook”, by żądać od Kinga odszkodowania w wysokości ponad pół miliarda dolarów.

Trzeba przyznać, że moment na złożenie pozwu zapewne nie został wybrany przypadkowo – w tym roku do kin wchodzi ekranizacja „Mrocznej wieży” Kinga, która z pewnością stanie się hitem i zarobi wiele milionów dolarów.

Do końca nie jest jasne, kto złożył pozew. Twórca komiksu, Billy DuBay, zmarł w 2010 roku. Przy powstawaniu serii współpracowali z nim Buddy Lewis i Jim Stenstrum. Ten pierwszy również nie żyje (zmarł w biedzie w 2014 roku). Warto jednak pamiętać, że seria „The Rook” narodziła się w latach 70., kiedy komiksami, często z brakiem poszanowania dla ich twórców, dowolnie dysponowali sobie wydawcy. W tym wypadku byłaby to oficyna Warren Publishing. Ta jednak ogłosiła w 1982 roku bankructwo. Później licencje nabyła firma Harris Publicantions. Restin Dane powrócił z nowymi przygodami w 2015 roku w wydawnictwie Dark Horse Comics.

[aw,am]
źródło: TMZ, Toronto Sun, Daily Mail

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy