Ujawniono nazwiska kolejnych gości 2. edycji organizowanego przez Empik festiwalu Apostrof

4 kwietnia 2017


Masterton, Masłowska, Rusinek, Wajrak, Goulson, Witkiewicz, Kagge, Miszczuk, Szczerek ? znamy kolejnych twórców, którzy będą gośćmi Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Organizatorzy jeszcze nie zdradzają pełnego programu, ale jedno jest pewne: w dniach od 15 do 21 maja miłośników literatury w siedmiu miastach Polski czeka mnóstwo wrażeń.

Najbardziej znany teatr improwizowany w Polsce ? Klancyk ? zagra razem z kuratorką poprzedniej edycji Apostrofu ? Sylwią Chutnik i tegorocznym kuratorem ? Szczepanem Twardochem oraz nagrodzonym Paszportem Polityki ? Łukaszem Orbitowskim. W klubie festiwalowym powstanie pop-up restauracja serwująca dania roślinne z całego świata ? będzie to niepowtarzalna okazja do spróbowania smaków Jadłonomii. Marta Dymek, najpopularniejsza wegańska blogerka, wyjątkowo na tę okazję stworzy menu z przepisów ze swojej nowej książki „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”.

Marta Dymek i Ziemowit Szczerek

Dorota Masłowska w końcu zdradzi „Jak przejąć kontrolę nad światem bez wychodzenia z domu”, a Michał Rusinek wyjaśni, co to są „Pypcie na języku”. Czy obywatele państw położonych między Bałtykiem a Morzem Czarnym są faktycznie połączeni pajęczyną podobieństw i zażyłości ? tego spróbujemy się dowiedzieć z najnowszej książki Ziemowita Szczerka „Międzymorze”. Z czytelnikami spotka się także przyjaciel wilków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, pisarz-przyrodnik ? Adam Wajrak.

Adam Wajrak i Magdalena Witkiewicz.

O nowych gości poszerzyła się również zagraniczna sekcja festiwalu. Podróżnik, który jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy, jeszcze nie był w Polsce ? Erling Kagge przyjedzie na Apostrof z książką „Cisza”. Najnowszą sensację ? „Pogrzebani” zaprezentuje mistrz gatunku ? Graham Masterton. Z kolei Dave Goulson dołączy do pszczelarskiej historii Mai Lunde, by opowiedzieć o tym, że „Żądła rządzą”. Ponadto kolejnymi festiwalowymi premierami są: powieść Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie” oraz trzecia część cyklu „Kwiat paproci” ? „Żerca” Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Graham Masterton i Erling Kagge.

Szatę graficzną tegorocznego Apostrofu przygotował Radek Szlaga ? malarz, twórca rzeźb i instalacji, wykładowca na poznańskiej ASP, laureat wielu nagród z dziedziny sztuki ? m.in. Kompasu Młodej Sztuki (2012) ? rankingu wyławiającego najgorętsze nazwiska na polskim rynku. Artysta w swoim projekcie wraca do tradycyjnej formy plakatu. „Pracując nad plakatem skupiłem się na tym, co dla mnie najważniejsze w czytaniu książek. Na doświadczeniu intelektualnym i emocjach, których ta lektura dostarcza. Dwa różne światy łączą się tu przez swoją anatomiczność, a jednocześnie, przez zestawienie surowego, racjonalnego rytmu tła z dominującym w centrum sercem, tworzą mocny graficzny kontrast” ? mówi Szlaga.

Dave Goulson.

Wspomniani powyżej twórcy dołączyli do grona ogłoszonych już wcześniej gości: Davida Lagercrantza, Hanny Krall, Charlotte Link, Mai Lunde, Jakuba Żuczyka, Wojciecha Kuczoka, Katji Kettu i Wojtka Miłoszewskiego. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy ? wbrew statystykom ? z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w siedmiu miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia