Serialowa adaptacja powieści „Singapurskie kleszcze” laureata Nagrody Bookera J.G. Farrella. Polska premiera 7 marca na kanale Epic Drama

15 lutego 2021

W niedzielę 7 marca na kanale Epic Drama będzie miała miejsce polska premiera sześcioodcinkowego serialu „Singapurskie kleszcze”. Jest to adaptacja satyrycznej powieści o tym samym tytule autorstwa laureata Nagrody Bookera J.G. Farrella.

Akcja serialu, podobnie jak i książki, rozgrywa się podczas II wojny światowej. „Singapurskie kleszcze” przybliżają losy brytyjskiej rodziny mieszkającej w Singapurze, który został zaatakowany przez Japończyków. Dla eksportera gumy Waltera Blacketta i jego rodziny Singapur w 1941 roku to świat bogactwa i przywilejów, a rozdarta wojną Europa wydaje się z tej perspektywy bardzo odległa. Jednak plany biznesmena dotyczące wzmocnienia władzy w firmie zostają pokrzyżowane, kiedy pan Webb, partner biznesowy Blacketta, zostaje ubezwłasnowolniony, a udziały Waltera w spółce mają przypaść jego synowi, Matthew.

Walter wraz z córką Joan muszą zadbać o własne dziedzictwo: zrobią wszystko, aby pozbyć się zagrożenia, jakim jest dla nich Matthew. Joan chce go uwieść, ale młodzieniec poznaje tajemniczą chińską dysydentkę, Verę Chiang, i ku niej kieruje swoje uczucia. Podczas gdy kontynent pogrąża się w chaosie wojny, zakazana miłość rozkwita, a epoka kolonialnych przywilejów chwieje się w posadach.

Powieść „Singapurskie kleszcze” ukazała się w 1978 roku. Była to ostatnia książka opublikowana przez J.G. Farrell przed tragiczną śmiercią. Pisarz utonął w wieku 44 lat podczas wędkowania na brzegu County Cork. Zanim doszło do wypadku, Farrell rozwijał bardzo obiecującą karierę literacką, podczas której zdobył między innymi Nagrodę Bookera. Jak powiedział w 2008 roku Salman Rushdie, gdyby autor „Singapurskich kleszczy” żył, to „nie ma wątpliwości, że byłby dzisiaj jednym z czołowych pisarzy anglojęzycznych”.

Zekranizowana właśnie książka wchodzi w skład „Trylogii Imperium”, obok „Niepokoi” oraz „Oblężenia Krisznapuru”. Każda z nich dotyczy różnych aspektów rządów kolonialnych w Irlandii, Indiach i wreszcie w Singapurze. Za adaptację powieści odpowiada przyjaciel pisarza, nagrodzony Oskarem scenarzysta i dramaturg Christopher Hampton, który ma w dorobku skrypty do takich dzieł, jak „Pokuta”, „Niebezpieczne związki”, „Spokojny Amerykanin” czy „Całkowite zaćmienie”. Jak powiedział filmowiec, „Trylogia Imperium” to „prawdopodobnie najbardziej głośny atak brytyjskiego pisarza XX wieku na kolonializm”.

W postać głównego bohatera, Matthew Webba, wciela się w ekranizacji Luke Treadaway. Bezwzględnego handlarza kauczuku Waltera Blacketta gra David Morrissey, zaś w rolę jego biznesowego partnera, Webba, wciela się Charles Dance. Jane Horrocks gra Sylvię Blackett, żonę Waltera, a Colma Meaney’a zobaczymy jako majora Brendana Archera. W serialu występują także Luke Newberry jako Monty, syn Waltera, a także Bart Edwards jako James Ehrendorf, Christoph Guybert jako Dupingy, Georgia Blizzard jako Joan, córka Waltera, oraz Elizabeth Tan jako Vera Chiang.

Pierwszy odcinek „Singapurskich kleszczy” zobaczymy 7 marca o godz. 21:30 na kanale Epic Drama. Emisja kolejnych epizodów zaplanowana jest w każdą niedzielę o tej samej porze. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun serialu:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film