Rodzinna Biblia Lovecraftów trafi na aukcję

3 września 2018


Dom aukcyjny Heritage wystawia na aukcję bodaj najmniej spodziewaną pamiątkę związaną z H.P. Lovecraftem, twórcą mitologii Cthulhu. Mianowicie chodzi o Biblię należącą do rodziny pisarza.

Jak wielu miłośników literatury grozy wie, Lovecraft był ateistą, a jego książki zaludniały przerażające demony i pradawne bóstwa. Rodzinna Biblia pisarza jest więc z pewnością pamiątką nietuzinkową.

Za czasów Lovecrafta w tego typu Bibliach rodzinnych zamieszczano ozdobne kartki, na których zapisywano daty narodzin, małżeństw i śmierci. Wydrukowany w 1881 roku wolumin został podarowany kilka lat później matce pisarza, Sarah, przez jego babcię. Dowodzi tego zamieszczona wewnątrz dedykacja. Ktoś, prawdopodobnie ojciec lub matka autora, zamieścił w przeznaczonym do tego miejscu następującą adnotację: „Howard Phillips Lovecraft urodzony 20 sierpnia 1890. Providence, RI, 94 Angell Street”. Na innych kartach widnieją informacje o małżeństwie rodziców, a także, dokonane innym piórem, zapisy informujące o śmierci Sarah i H.P. Lovecrafta.

Aukcja Biblii Lovecraftów odbędzie się 13 września w Dallas, aczkolwiek w licytacji można uczestniczyć również online. Cena wywoławcza nie jest wysoka, ponieważ wynosi zaledwie 500 dolarów. Heritage nie podało szacunkowej kwoty, jaką zdaniem specjalistów pamiątka może osiągnąć. Dwa lata temu manuskrypt dzieła, które Lovecraft pisał jako ghostwriter na zlecenie Houdiniego, został sprzedany za cenę 33 600 dolarów.

Warto wspomnieć, że Lovecraft, pomimo swych poglądów, nie stronił od lektury Biblii. Co więcej, adeptom sztuki pisarskiej zalecał „analityczne studium Biblii Króla Jakuba”, ponieważ uważał, że to „niezrównana” pozycja, jeśli chodzi o naukę „prostego, ale bogatego i mocnego” języka. „Mimo że jej słownictwo i rytm poetycki nie przydadzą się w ogólnej kompozycji, jest to nieoceniony wzór dla pisarzy zajmujących się niezwykłą lub imaginacyjną tematyką” ? pisał w jednym z esejów.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy