Literackie wejście smoka. Mocne otwarcie sezonu we wrześniu w Big Book Cafe!

3 września 2018


Aktorskie czytania Iwaszkiewicza i Zadie Smith, jazzowy Stand-up Literacki na motywach „Złego” Tyrmanda, spotkania z pisarkami ze świata i spotkania z pisarkami z Rosji i Belgii. Tak zapowiada się wrzesień w warszawskich Big Book Cafe.

Big Book Cafe przygotowało na otwarcie sezonu intensywny program wydarzeń. Wśród nowości: aktorskie interpretacje polskich i światowych bestsellerów, nowy cykl, w którym autorzy czytają fragmenty swoich nowych książek, a także trzy okazje, by porozmawiać z pisarkami o sytuacji kobiet w Japonii, Rosji i tradycyjnych rodzinach żydowskich.

„Latem świętowaliśmy pierwszy rok działalności i organizację dwustu wydarzeń, w których udział wzięło prawie 10 tysięcy osób. Przebudzamy Warszawę do kochania literatury na wiele nowych sposobów, a w sezonie, który właśnie zaczynamy, pójdziemy o krok dalej, proponując oryginalne wydarzenia łączące tekst, improwizacje i aktorstwo, poszukamy też nowych sposobów na słuchanie książek” ? zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, zajmującej się nowatorską edukacją literacką. Tylko we wrześniu w Big Book Cafe pojawią się pisarki z Rosji i Belgii, znakomici aktorzy, na nowo zabrzmią polskie klasyki literackie i międzynarodowe bestsellery.

Poniżej możecie zapoznać się z programem na najbliższy miesiąc:

6 września, godz. 19:00
Kierunek Mokotów. Od. 11. LWY MOJEGO PODWÓRKA
Krzysztof Varga i Maks Cegielski w rozmowie z Piotrem Koftą. Mówią o mokotowskim życiu bohaterów swoich książek i o tym, jak dziś im ? pisarzom żyje się w dzielnicy. Jak miasto inspiruje literatów i jak staje się częścią literatury. Wstęp wolny.

8-9 września, godz. 10:00-20:00
WIELKIE KSIĄŻKOBRANIE
Nowe książki z półek księgarni Big Book Cafe w rewelacyjnych cenach. Ponad sto tytułów ? literatura piękna, non-fiction, biografie, kryminały, thrillery. Czyli coś a la weekendowe targi książki dla łowców superokazji.

14 września, godz. 19:00
LATO SIĘ WE MNIE PRZEŁAMAŁO
„Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza ? jedno z najwspanialszych opowiadań autora ? czytane na dwa głosy. Opowieść o ulotności, kruchości pamięci i o poczuciu przemijania interpretuje aktorski duet: Magdalena Koleśnik oraz Michał Meyer. Wstęp wolny.

15 września, godz. 12:00
AMORY, ZALOTY I PODBOJE
Czy bakterie chodzą na randki? Dlaczego modliszka pozbawia ukochanego głowy? Niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie roślin opowiada biolog Szymon Drobniak, a rysuje na żywo Maria Łepkowska. Warsztaty dla dzieci od lat 5. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: redakcja@babaryba.pl.

18 września, godz. 19:00
PIERWSZE CZYTANIE: „WSZYSTKO ZA K2”
Piotr Trybalski, autor reporterskiej opowieści o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, przedpremierowo czyta fragmenty oczekiwanej książki. Ogłoszeni zostaną także autorzy nominowani w konkursie „Książka górska roku 2018”.

20 września, godz. 19:00
JAPONIA OCZAMI KOBIET
Karolina Bendnarz, autorka bloga „W krainie tajfunów” oraz książki „Kwiaty w pudełku” poświęconej Japonkom i ich życiu wśród surowych wymagań społecznych, prezentuje reporterską opowieść i odpowiada na pytania.

22 września, godz. 16:00 i 18:00
MOKOTÓW – DZIELNICA KULTURY. Big Book Cafe prezentuje wydarzenia specjalne!
16.00 CH JAK CHUTNIK. ALFABET OSOBISTY PISARKI
Improwizowana seria wyznań Sylwii Chutnik sprowokowanych literami alfabetu. Błyskotliwa gra skojarzeń z udziałem publiczności. Rozmowę prowadzi Adam Szaja ze Smaku Książki.
18.00 SWING TIME. KONCERT CZYTANY
Fragmenty powieści „Swing Time” Zadie Smith interpretują aktorki: Aleksandra Justa i Julia Wyszyńska. Muzyka na żywo: Radek Łukasiewicz, śpiewa Matylda Damięcka.
Wstęp wolny. Uwaga! Wydarzenia są częścią imprezy MOKOTÓW ? DZIELNICA KULTURY i odbędą się w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15. Dojazd: Metro Służew.

24 września, 19:00
UWAGA: PREMIERA! MAZEL TOW
Spotkanie z J.S. Margot, autoką książki o sześciu latach, które spędziła w ortodoksyjnym żydowskim domu. Jak zbuntowana lewicująca studentka dogadała się z rodziną pielęgnującą wielowiekowe tradycje? Prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. Spotkanie z tłumaczeniem z języka angielskiego. Wstęp wolny.

25 września, 19:00
IDEALIŚCI PRZECIW WŁADZY. RosCzytani ? Otwarty Klub Literacki
Z rosyjską pisarką tatarskiego pochodzenia Guzel Jachiną, autorką przetłumaczonej na 25 języków książki „Zulejka otwiera oczy”, dyskutujemy o stalinizmie z perspektywy kobiety i o starciu mniejszości kulturowych z machiną przemocy. Prowadzi Agnieszka Sowińska. Partnerem wydarzenia jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Spotkanie z tłumaczeniem z języka rosyjskiego. Wstęp wolny.

30 września, godz. 20:00
ZŁY & ZŁY. JAZZ, WARSZAWA I TYRMAND. Stand-up Literacki
Pisarz Mariusz Czubaj w podwójnej roli ? improwizującego stan-upera oraz saksofonisty jazzowego. Wspierany przez aktorów: Justynę Wasilewską i Mariusza Czarnika stworzy szaloną interpretację kultowej książki o Warszawie, a nawet dopisze Tyrmandowi ciąg dalszy. Stand-up Literacki ? Książki Wszech Czasów, Epizod #4.
Uwaga: bilety! 15 PLN dostępne na www.bilety24.pl oraz w Big Book Cafe.

Big Book Cafe działa przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie ? jest miejscem wydarzeń, kawiarnią i księgarnią.

fot. Marta Wróbel / Big Book Cafe

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia