Fundacja Nobla chce powołania tymczasowej komisji przyznającej literacką Nagrodę Nobla

2 września 2018


Fundacja Nobla chce, aby Akademia Szwedzka przekazała odpowiedzialność nad przyznaniem literackiej Nagrody Nobla tymczasowej komisji, która zostałaby w tym celu utworzona.

Jak już wszyscy wiemy, po skandalu, który wybuchł na skutek oskarżeń o molestowanie seksualne i gwałt skierowanych pod adresem męża członkini Akademii Szwedzkiej, kilka osób zrezygnowało z uczestnictwa w dalszych obradach tego gremium, przez co brakowało wymaganego kworum do wyboru laureatów nagrody. Fundacja Nobla zdecydowała, że w tym roku medal w dziedzinie literatury nie zostanie przyznany, dając tym samym czas Akademii na podjęcie działań mających na celu przywrócenie jej wiarygodności.

Nic nie wiadomo na temat kroków przedsięwziętych przez Akademię, ale najwyraźniej Fundacja Nobla uznała je za niesatysfakcjonujące, ponieważ wystosowała list z propozycją wyjścia z impasu. Przewodniczący Fundacji pisze, że ostatnie wydarzenia miały „zauważalnie negatywny wpływ na pozycję Nobla, nie tylko na arenie międzynarodowej”. W liście czytamy, że zdaniem Fundacji Akademia Szwedzka nie posiada już legitymacji do zarządzania nagrodą, w związku z czym powinna powołać tymczasową, niezależną komisję, która będzie decydować o wyborze laureata, dopóki Akademia nie odzyska zaufania społecznego. W tej komisji powinni zasiadać nowi członkowie, którzy nie uczestniczyli w wiosennym kryzysie.

O dziwo, Akademia Szwedzka nie jest pozytywnie nastawiona do tego pomysłu. W odpowiedzi na list stały sekretarz Anders Olsson oświadczył, że zdolność członków Akademii do wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla nie została dotknięta kryzysem i dziwnym byłoby zlecać ten wybór komuś z zewnątrz.

Do treści obu listów dotarł dziennik „Dagens Nyheter”. Olsson nie chciał komentować informacji, które przedostały się do mediów, ponieważ ? jak podkreślił ? listy są częścią trwającego, wewnętrznego dialogu między Akademią a Fundacją Nobla. „Mamy nadzieję, że niedługo dojdziemy do rozwiązania problemu, z którego obie strony będą zadowolone” ? napisał w e-mailu przesłanym do prowadzących program telewizyjny „Kulturnyheterna”.

[aw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy