Rodzina Borejków z „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz uwieczniona na muralu w Poznaniu

1 sierpnia 2023

Wykreowana przez Małgorzatę Musierowicz rodzina Borejków, znana z serii książek „Jeżycjada”, trafiła na mural. Pracę można zobaczyć na kamienicy przy ul. Słowackiego w poznańskich Jeżycach.

„Pomysł stworzenia jeżycjadowego muralu w sercu starych Jeżyc jest uroczy i pełen wdzięku. A to, że jego autorem zgodził się być twórca najpiękniejszych dzieł w tym gatunku, zachwyca mnie jak niespodziewany prezent – oświadczyła Małgorzata Musierowicz, autorka książek.

Mural (kliknij w zdjęcia, żeby powiększyć) przedstawia nie tylko Borejków, ale i doskonale znaną poznaniakom kamienicę przy ul. Roosevelta 5, w której mieszkali. Koncepcja artystyczna bazuje stylistycznie na ilustracjach stworzonych przez Musierowicz. Autorem projektu jest Radosław Barek, który wykonał malowidło wspólnie z MUR•ALL Studio.

„W kompozycji tego muralu istotne jest wykorzystanie iluzji przestrzennej, tak, aby miało się wrażenie, iż dom Borejków stoi tuż obok. Przekształcenie tzw. 'ślepej ściany’ w trójwymiarowy obraz, pełen znanych z Jeżyc form architektonicznych, stworzyło odpowiednie tło dla znanych z powieści Małgorzaty Musierowicz postaci” – wyjaśnił Barek. „Zastosowana przeze mnie stylistyka malarska muralu łączy w sobie odczucie realności form architektonicznych z nutą baśniowości. Budynki nie są więc fotorealistyczną kopią, lecz dostosowaną do otoczenia kompozycją. Całość widziana zwykle pod dużym kątem z ulicy Słowackiego i z podwórka szkoły stanowi nową, tym razem malarską, opowieść o Jeżycach” – dodał.

Od ukazania się tzw. zerowej części („Małomówny i rodzina”) w 1975 roku „Jeżycjada” stała się prawdziwym fenomenem. Na kolejnych przygodach i perypetiach Borejków oraz ich bliskich wychowały się całe pokolenia czytelniczek i czytelników. Sama zaś seria wciąż sprzedaje się w dużych nakładach.

„’Jeżycjada’ to nieodłączny element Poznania. Cieszę się, że jeden z symboli naszego miasta zyskał swój mural. Dzięki temu kolejne pokolenia będą miały szansę poznać historię rodziny Borejków i 'zwiedzić’ Poznań razem z bohaterami książek. A ci, którzy ich historię znają z dzieciństwa, będą mieli okazję do sentymentalnego powrotu do przeszłości” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Realizacja muralu była możliwa dzięki współpracy cyfrowej biblioteki Legimi z Poznaniem. Firma, która od niespełna roku publikuje serię Musierowicz w formacie cyfrowym, jest sponsorem zarówno projektu, jak i jego realizacji, miasto zaś udostępniło przestrzeń niezbędną do wykonania przedsięwzięcia.

„Związek Poznania z 'Jeżycjadą’ trwa już blisko 50 lat, najwyższy czas zatem, by zbliżające się 'złote gody’ uhonorować w należyty sposób. Mural jest swego rodzaju hołdem, składanym tej ponadczasowej i międzypokoleniowej opowieści. Osadzonej w realiach jeżyckiego fyrtla, ale poruszającej tematy niemające granic. Zarówno terytorialnych, jak i czasowych” – skomentował Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi S.A.

Mural autorstwa Radosława Barka od wtorku można podziwiać przy ul. Słowackiego 62 w Poznaniu. Uroczyste odsłonięcie pracy nastąpi na przełomie sierpnia i września. Wtedy też zostanie zainaugurowana gra miejska, której scenariusz oparty jest na „Jeżycjadzie”. W tym samym czasie zakończy się proces digitalizacji serii Musierowicz w Legimi.

[am]
fot. i źródło: Legimi

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy