Słuchowisko na podstawie „powieści fantastycznej” Baczyńskiego na antenie Radia dla Ciebie. W obsadzie Adamczyk, Woronowicz i Seweryn

1 sierpnia 2023

Z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Radio dla Ciebie przygotowało słuchowisko na podstawie odnalezionej kilka lat temu „powieści fantastycznej” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Cudowne przygody pana Pinzla rudego” będzie można usłyszeć na antenie we wtorek, 1 sierpnia, po godz. 17:00. Powtórnie słuchowisko zostanie wyemitowane w niedzielę, 6 sierpnia, po godz. 19:00.

Zabawna opowiastka powstała tuż przed wybuchem wojny, gdy Baczyński, będąc uczniem Gimnazjum im. Stefana Batorego, jawił się jako przeciętny nastolatek z poczuciem humoru, czego dawał świadectwo, pisząc żartobliwe teksty do szkolnej gazetki. Krzysztof nie wyróżniał się niczym szczególnym. Był miernym uczniem o delikatnej posturze i słabym zdrowiu. Koledzy go gnębili, nie wiedząc nic o jego nieprzeciętnej wrażliwości i poetyckiej pasji. Zafascynowany twórczością Gombrowicza i jego „Ferdydurke” napisał wówczas także utwór zatytułowany „Gimnazjum imienia Boobalka I”, który jednak popadł w zapomnienie.

„Cudowne przygody pana Pinzla rudego” to satyryczna opowieść o życiu szkolnym, której głównymi bohaterami są rudowłosy nauczyciel i jego jamnik. Sam Baczyński kochał psy, które towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Pierwszym z nich był terier Fred, zaś drugim wiernym towarzyszem – jamnik Dan, który stanowił inspirację dla czworonożnego bohatera „powieści fantastycznej”.

Na rękopis utworu trafiła Małgorzata Wichowska z Muzeum Literatury w Warszawie. Zeszyt znalazła w archiwach zapomnianego poety Jerzego Kamila Weintrauba. Wprowadzając korekty do katalogu, zwróciła uwagę, że pismo w rękopisie uderzająco przypomina charakterystyczny styl serdecznego przyjaciela Weintrauba, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Książkowe wydanie tekstu ukazało się w 2018 roku, a teraz na jego podstawie przygotowano słuchowisko.

„Na pewno wielkiej radości dostarczy wszystkim – autorom, edytorom, krytykom i historykom, czytelnikom – nowa odsłona 'Cudownych przygód pana Pinzla rudego’. Po krótkiej euforii związanej z odkryciem tej nieznanej prozy i publikacją w Bibliotece Muzeum Literatury, adaptacja radiowa i kreacje bohaterów 'powieści fantastycznej’ Baczyńskiego dają jej nowe życie. Głosy zapisane w słuchowisku, w fantastycznej, odważnej obsadzie, są na miarę talentu i wielkiej wyobraźni twórcy tekstu” – mówi Wichowska.

Autorska adaptacja utworu jest dziełem dyrektorki literackiej Radia Dla Ciebie, Aleksandry Głogowskiej, która także słuchowisko wyreżyserowała. W opowiastce Baczyńskiego pan Pinzel i jego pies są obserwowani przez narratora. W słuchowisku reżyserka postanowiła dokonać zmiany punktu widzenia. „Pomyślałam, że dla słuchacza o wiele ciekawszą formą będzie opowieść z perspektywy psa. Przyglądamy się zatem profesorowi, patrząc oczami Hazdrubala. Uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie. Pokazuję humor, który ma w sobie Baczyński, a forma pokazania historii z perspektywy psa jeszcze bardziej to uwidacznia” – komentuje Głogowska.

W słuchowisku wystąpili Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz i Andrzej Seweryn, a także Konrad Żygadło, Maria Maj, Magdalena Kuta i Krzysztof Szczepaniak, jak również ks. biskup Michał Janocha w roli księdza prefekta Nogasa. Muzykę stworzoną przez Marcina Nierubca wykonuje Cuore Piano Trio.

W „Cudownych przygodach pana Pinzla rudego” poznajemy zupełnie inne literackie oblicze twórczości Baczyńskiego – absurd i abstrakcyjne, surrealistyczne poczucie humoru.

Premiera na antenie Radia dla Ciebie we wtorek 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, po godz. 17:00. Powtórnie słuchowisko można będzie usłyszeć w niedzielę, 6 sierpnia, po godz. 19:00.

[am]
fot. i źródło: Radio Dla Ciebie

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska