Robert Małecki przechodzi z Czwartej Strony do Wydawnictwa Literackiego. Pierwsza powieść pod nowym szyldem ukaże się w październiku

5 sierpnia 2022

Duży transfer w polskiej literaturze kryminalnej. Robert Małecki, popularny autor powieści i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, rozpoczyna nowy etap w swojej karierze, przechodząc z Czwartej Strony do Wydawnictwa Literackiego. Otwarciem współpracy z krakowską oficyną o blisko 70-letnich tradycjach będzie nowa powieść „Wiatrołomy”, która ukaże się w październiku.

„Bardzo dziękuję za zaproszenie do grona autorów Wydawnictwa Literackiego. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i bardzo ważny moment w karierze pisarskiej. Głęboko wierzę, że moje powieści kryminalne, wydane pod znakiem Wydawnictwa Literackiego, dostarczą czytelniczkom i czytelnikom dużo intensywnych i niezapomnianych wrażeń” – oświadczył Robert Małecki.

Przy okazji autor podziękował Wydawnictwu Poznańskiemu, do którego należy imprint publikujący jego dotychczasowe książki. „To z Czwartą Stroną Kryminału zadebiutowałem i osiągnąłem swoje największe sukcesy – zdobyłem Nagrodę Wielkiego Kalibru, Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Kryminalnej Piły. Dziękuję i kłaniam się wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Od samego początku czułem się w Wydawnictwie Poznańskim bardzo komfortowo. I za to również dziękuję!” – napisał Małecki.

Pisarz zapewnił, że jego decyzja została przyjęta w Wydawnictwie Poznańskim ze zrozumieniem. Wciąż pozostaje w przyjacielskich relacjach z oficyną, która opublikowała dziesięć jego dotychczas napisanych powieści. Będą one nadal wznawiane w Czwartej Stronie Kryminału. Natomiast nowa powieść ukaże się już pod szyldem Wydawnictwa Literackiego.

Krakowska oficyna wyraziła radość z przyjęcia pod swój dach jednego z najbardziej cenionych polskich twórców powieści kryminalnych. „Robert Małecki to pisarz kompletny. Mistrzowsko panuje nad intrygą kryminalną i nad językiem, ma doskonały dar obserwacji. Mówi się od lat, że jest jednym z najciekawszych i najważniejszych autorów w polskim kryminale. Wszyscy, którzy czytali jego powieści, wiedzą, że nie ma w tych słowach przesady. A oprócz tego Robert Małecki jest błyskotliwym, inteligentnym i pogodnym człowiekiem. Cieszymy się, że już niebawem ukaże się jego nowa powieść, z nowymi śledczymi, w nowym miejscu, w WL-u!” – oświadczył Waldemar Popek, zastępca redaktora naczelnego Wydawnictwa Literackiego.

Pierwszą powieścią Roberta Małeckiego, która ukaże się w ramach współpracy z Wydawnictwem Literackim, będzie kryminał „Wiatrołomy”. Jak wyjawia autor, książka zapowiada nową serię kryminałów z policjantami z bydgoskiego Archiwum X: Marią Herman i Olgierdem Borewiczem. „Oboje, mierząc się ze swoimi problemami, przyjrzą się dawnej sprawie porwania dziecka. Ale droga do prawdy zaprowadzi ich na krawędź otchłani… Więcej na razie nie zdradzę, ale mam nadzieję, że już czekacie na tę powieść” – skomentował Małecki.

Wydawnictwo Literackie zapowiada, że „Wiatrołomy” będą dostępne zarówno w formie tradycyjnej książki, jak również w formie ebooka i audiobooka. W ramach trasy promocyjnej autor jesienią odwiedzi kilka polskich miast. 29 października będzie można się z nim spotkać na Krakowskich Targach Książki.

[am]
fot. Zuza Krajewska / Warsaw Creative

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy