Przemysław Kowalewski z nagrodą za kryminalny debiut 2023 roku. Jury doceniło jego powieść „Kozioł”

21 kwietnia 2024

W Toruniu przyznano Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut 2023 Roku. Laureatem został Przemysław Kowalewski, autor powieści „Kozioł”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia.

Akcja „Kozła” rozgrywa się w drugiej połowie lat 50. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.

„Powieść laureata prowadzi nas na zachodnie rubieże powojennej Polski. Opisany przez niego Szczecin to miasto ruin, do którego przyjeżdżają wojenni ocaleńcy z różnych stron II Rzeczypospolitej. Wśród nich znajduje się Ugne Galant. Jednak zarówno przyszłość miasta, jak i jego mieszkańców jest naznaczona traumą wojny. Historia opowiedziana w książce Przemysława Kowalewskiego pokazuje, że zatrute ziarno dopiero zaczyna wydawać plony” – powiedział w trakcie laudacji przewodniczący jury, Ryszard Ćwirlej.

„’Kozioł’, pełen historycznych wątków, jest jednocześnie dobrze skonstruowanym kryminałem z wiarygodnymi, pełnokrwistymi postaciami, które niosąc rany przeszłości, stają przed dramatycznymi wyborami w połowie lat pięćdziesiątych. Ich historia, skomplikowana i nieoczywista, stawia przed czytelnikami pytanie o podobieństwa między tym, co zostało opowiedziane przez Kowalewskiego w powieści, a współczesnością” – dodał Ćwirlej.

Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma wymierną wartość – Przemysław Kowalewski otrzymał 25 tysięcy złotych oraz pamiątkową statuetkę. Podczas gali, która odbyła się 20 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Toruniu, uhonorowano również redaktora nagrodzonej powieści. Nagrodę Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu w wysokości 4 tysięcy złotych oraz pamiątkową statuetkę otrzymał Jacek Ring.

Do konkursu na kryminalny debiut 2023 roku zgłoszono 18 powieści. Spośród nich wyłoniono trzy nominowane tytuły: „Inspektora Wołeczka i Żar Czungpalarmy” Andrzeja Graula (wyd. GlowBook), „Kozła” Przemysława Kowalewskiego (wyd. Filia) i „Oszustkę” Aleksandry Śmigielskiej (wyd. Znak).

Przemysław Kowalewski jest trzecim laureatem nagrody. Za najlepszy kryminał 2021 roku uznano „Żadnych bogów, żadnych panów” Grzegorza Dziedzica, natomiast najlepszym kryminałem 2022 roku wybrano „Czerwone jezioro” Julii Łapińskiej.

[am]
fot. Książnica Kopernikańska


Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy