Grzegorz Dziedzic laureatem pierwszej edycji nagrody za kryminalny debiut roku

29 listopada 2022

Poznaliśmy laureata pierwszej edycji Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ogólnopolskim konkursie na kryminalny debiut 2021 roku zwyciężył Grzegorz Dziedzic. Jury doceniło jego powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Papierowy Księżyc.

„Nagrodzona powieść jest dziełem unikalnym pod kilkoma względami. Oto przenosimy się do niedostępnego nam – w czasie i w przestrzeni – polskiego Chicago drugiej dekady XX wieku. Razem z bohaterem zwiedzamy ówczesne rzeźnie, wyszynki, miejsca schadzek, domy polskich emigrantów, zakład psychiatryczny i kościół. Olbrzymią zaletą tego tekstu jest to, że widzimy te miejsca, ale także – co szczególnie cenne – czujemy zapach kwiatów, ale też odór ubitych zwierząt, odczuwamy chropowatość desek w knajpie i delikatność dotyku kobiecej dłoni, słyszymy przytłumione dźwięki nocnego miasta i hałas chicagowskich ulic, czujemy w ustach smak zimnej wódki, ale i krwi z rozciętej wargi” – mówił podczas uroczystej gali w sobotę przewodniczący jury Ryszard Ćwirlej.

„Powieść wprowadza nas w półświatek polskiej diaspory zupełnie nieświadomie ścierającej się ze światem anglosaskim, który – jak się okazuje – stawia sobie za cel 'oczyszczenie miasta’. To hasło, co oczywiste, źle nam się kojarzy… Ale to właśnie ono sprawia, że ciąg makabrycznych zdarzeń wiedzie nas, czytelników, do zaskakującego, ale i odrażającego finału” – kontynuował Ćwirlej w laudacji. „Świetnie poprowadzona akcja, wiarygodnie skonstruowane, wyraziste postaci, znakomicie zróżnicowany język, którym posługują się bohaterowie, umiejętne prezentowanie szczegółów tworzących klimat Chicago – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z powieścią, która z jednej strony mocno zapada w pamięć, a z drugiej powoduje, że my, czytelnicy, z niecierpliwością czekać będziemy na kolejne książki Grzegorza Dziedzica” – podsumował.

Laureat, który na co dzień mieszka w Chicago, przyjechał do Torunia, by w Teatrze Muzycznym odebrać pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych. Dodatkowo wręczono mu nagrodę ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w wysokości 3 tysięcy złotych. „Co za dzień! Polska wygrała mecz na Mundialu, a moja powieść 'Żadnych bogów, żadnych panów’ wygrała konkurs Kryminalny Debiut Roku podczas festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze! Powiedzieć, że jestem szczęśliwy, to nic nie powiedzieć” – napisał po gali Grzegorz Dziedzic na swoim profilu na Facebooku.

Przypomnijmy, że Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest pierwszym w Polsce wyróżnieniem honorującym twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Do konkursu zgłoszono 29 powieści (3 nie spełniały wymogów formalnych – nie były powieściowymi debiutami). Do ścisłego finału dotarły trzy książki: „Maski pośmiertne” Anny Rozenberg, „Awans” Jakuba Bielikowskiego i „Żadnych bogów, żadnych panów” Grzegorza Dziedzica. To właśnie spośród nich jury w składzie: Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała i prof. Rafał Moczkodan wybrało laureata. Równolegle z pracami kapituły w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbywały się wydarzenia w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Kulminacyjnym punktem był dwudniowy festiwal, który zakończył się w sobotę galą.

Warto zauważyć, że jest to już drugie wyróżnienie dla Grzegorza Dziedzica za jego debiutancką powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”. Wcześniej autor zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru we Wrocławiu.

Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznawana była pod patronatem Booklips.pl.

[edm]


Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy