banner ad

Premiera nowej powieści Breta Eastona Ellisa zapowiedziana na styczeń 2023 roku

24 maja 2022

Na tę wiadomość wielbiciele autora „American psycho” czekali od dawna. Wydawnictwo Knopf ogłosiło datę premiery nowej powieści Breta Eastona Ellisa. „The Shards” (z ang. „Odłamki”) trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych 17 stycznia 2023 roku.

Ellis nie opublikował nowej powieści od dwunastu lat. Ostatnim jego dziełem beletrystycznym były „Cesarskie sypialnie” z 2010 roku. Trzy lata temu ukazała się jeszcze książka eseistyczna „Biały” opowiadająca o tyranii poprawności politycznej. W międzyczasie zaczął pracę nad nową powieścią, ale – jak sam zapewniał – na publikację przyjdzie na pewno poczekać.

Pierwsze sygnały, że pisanie zmierza w oczekiwanym kierunku, pojawiły się pod koniec 2020 roku. Ellis zaczął wtedy czytać fragmenty tekstu subskrybentom swojego podcastu. 1 grudnia 2021 roku poinformował na Instagramie, że właśnie dotarł do niego zredagowany manuskrypt książki od wydawcy, a teraz poznaliśmy wreszcie datę premiery.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bret Easton Ellis (@breteastonellis)

Jak widać na powyższym zdjęciu i co potwierdził sam pisarz, będzie to długa książka. Knopf podaje, że finalna edycja angielska liczy 608 stron. „The Shards” ma łączyć fikcję z faktami z przeszłości Ellisa, dlatego autor określa swoje dzieło jako „powieść-memuar”. Akcja rozgrywać się będzie w tętniącym życiem Los Angeles w 1981 roku, czyli jeszcze przed wydarzeniami przedstawionymi w debiucie „Less Than Zero”.

Główny bohater to 17-letni Bret, uczęszczający do ostatniej klasy ekskluzywnego liceum. W klasie pojawia się nowy uczeń, którego przeszłość to zagadka. Robert Mallory jest bystry, przystojny, charyzmatyczny i skrywa przed Bretem i jego przyjaciółmi sekret, którego nie zdradzi nawet wtedy, gdy stanie się częścią ich grupy.

Tymczasem na wolności zaczyna grasować seryjny morderca znany jako Trawler, który coraz bardziej zatacza krąg wokół głównego bohatera i jego paczki. Obsesja na punkcie zabójcy dorównuje u Breta jedynie zainteresowaniu Mallorym. Czy to możliwe, że Trawler i Mallory to w rzeczywistości jedna i ta sama osoba? Czy Bret może zaufać swoim przyjaciołom? A własnemu umysłowi? Nękany przez pragnienia i niezdrowe fiksacje, nastolatek popada coraz bardziej w paranoję i izolację.

Wydawca informuje, że „The Shards” to opowieść o końcu niewinności i niebezpiecznym przejściu z okresu dojrzewania do dorosłości. Ellis z maestrią nakreśla emocje targające swoim literackim alter ego. Zgodnie z zapowiedzią książka trzyma w napięciu, zapada w pamięć i nie brak w niej ponurego humoru.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy