Poznaliśmy szczegóły programu gdańskiego festiwalu Europejski Poeta Wolności 2022

24 maja 2022

Spotkania z polskimi i zagranicznymi poetami i poetkami, interwencje artystyczne, klimatyczne wieczory z wierszem, muzyką i stocznią w tle… To wszystko czeka nas podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który po raz siódmy odbędzie się w Gdańsku. Serię poetyckich zdarzeń zaplanowano w różnych lokalizacjach miasta w dniach od 9 do 11 czerwca.

Autorkami programu festiwalu organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej są Marta Dziewańska, Weronika Janeczko i Barbara Klicka, które wprowadziły do jego formuły kilka nowości. Każdy dzień tematycznie skupi się wokół innego zagadnienia, które wprost zaadresowane zostanie podczas debat, a pośrednio towarzyszyć będzie spotkaniom i interwencjom. „Pierwszy dzień wprowadzi hasło 'to, co wspólne’, które pomoże przedyskutować poetycki pęd do tworzenia antologii wierszy. Kolejny podejmie stale żywą i aktualną sprawę z podmiotem dotyczącą obecności lub nieobecności autora lub autorki w wierszu. Ostatni dzień skupi się na prognozowaniu przyszłości poezji i świata, a także świata w poezji” – tłumaczy Weronika Janeczko.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie także pasmo artystyczne współtworzone przez Honoratę Martin (9 czerwca), Karola Tymińskiego (10 czerwca) i Wojtka Blecharza (11 czerwca). „Pomysł zaproszenia artystów pracujących z językiem performansu, sztuk wizualnych i notacji muzycznej to próba spojrzenia na kwestie wspólnoty, podmiotu i przyszłości z szerszej perspektywy. To również pytanie o to, czym właściwie jest język – ten język, który jest w poezji nieustannie naginany, przekopywany, gubiony i na nowo odkrywany. Co można językiem wyrazić, a co powiedzeniu lub napisaniu się wymyka?” – mówi Marta Dziewańska, kuratorka interwencji. Tegoroczny festiwal zamknie performans dźwiękowy Wojtka Blecharza.

(fot. Bogna Kociumbas)

Czołową rolę w tym roku odegrają same wiersze. W czwartek 9 czerwca na terenie 100czni i sobotę 11 czerwca w WL4 Mleczny Piotr odbędą się muzyczno-poetyckie wieczory, podczas których międzynarodowe grono autorek i autorów przeczyta swoje teksty – będziemy mieli okazję usłyszeć je w językach oryginału. O oprawę muzyczną zadbają Dominik Strycharski (9 czerwca) i Artur Maćkowiak (11 czerwca). Czytanie wierszy będzie również częścią spotkań i paneli, bo – jak mówi Barbara Klicka – „najważniejszy w festiwalu jest sam wiersz: jego wielowymiarowe i wieloaspektowe istnienie, jego siła i słabość, jego transformacyjny i wolnościowy potencjał”.

Festiwalowej tradycji również stanie się zadość: seria spotkań, które poprowadzą Zofia Król i Jakub Kornhauser, przybliży sylwetki i twórczość finalistów i laureatów Nagrody Europejski Poeta Wolności. 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się gala wręczenia nagrody, którą w tym roku równorzędnie uhonorowane zostały Marianna Kijanowska z Ukrainy i jej tłumacz Adam Pomorski oraz Luljeta Lleshanaku z Albanii i jej tłumaczka Dorota Horodyska. Nagrodę ufundowało miasto Gdańsk.

Szczegóły program festiwalu znajdziemy na stronie Europejskiego Poety Wolności.

[am]
fot. Bogna Kociumbas

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia