Powieść „Rok 1984” George’a Orwella wycofana ze sprzedaży na Białorusi
Rankiem 18 maja białoruskie księgarnie państwowe otrzymały nakaz wycofania ze sprzedaży powieści „Rok 1984” George’a Orwella. Informację tę portale Nasza Niwa i Hrodna.life potwierdziły w dwóch księgarniach należących do rządowej sieci Belkniga. Sytuacja w prywatnych przedsiębiorstwach nie jest jeszcze jasna.
„Wszystkie wydania książki 'Rok 1984′ Orwella mają zostać wycofane ze sprzedaży. Sprawozdanie z realizacji polecenia należy złożyć nie później niż 19 maja” – czytamy w dyspozycji, którą otrzymały księgarnie. Portal Nasza Niwa wyjaśnia, że posiada kopię dokumentu, ale nie publikuje zdjęcia ze względu na bezpieczeństwo osób, które przekazały tę informację.
Portale Nasza Niwa i Hrodna.life zastrzegają, że nie wiadomo, czy polecenie otrzymały wszystkie księgarnie, czy jedynie państwowe. Księgarnia internetowa OZ miała przekazać, że prywatnym sklepom i małym dystrybutorom podobnego dokumentu nie przesłano. Na stronie OZ.by w sprzedaży wciąż znajdują się wydania książki.
Nie wiadomo jednak, czy to nie tylko kwestia czasu, by i oni musieli wycofać powieść ze sprzedaży. W poniedziałek 16 maja w Mińsku funkcjonariusze Białoruskiego Głównego Zarządu ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji zatrzymali wydawcę Andrieja Januszkiewicza, który w 2020 roku opublikował w swoim wydawnictwie jedną z edycji „Roku 1984”. W dniu zatrzymania otwierał nową księgarnię. Kręcąc materiały propagandowe z nalotu, operatorzy służb skupili się na półkach, na których stały egzemplarze dzieła Orwella.
Antyutopia George’a Orwella „Rok 1984” opisuje państwo totalitarne, w którym mieszkańcy pozbawieni są praw obywatelskich i jakiejkolwiek indywidualności, za to obowiązuje ich pełne i bezkrytyczne podporządkowanie się władzom. Za czasów komuny w Związku Radzieckim i innych podległych mu państwach Europy Wschodniej, wliczając Polskę, książka była zakazana. Publikacja była więc możliwa jedynie w drugim obiegu. Pierwsze oficjalne wydanie w Polsce ukazało się w 1988 roku. Białorusini doczekali się swojego przekładu w 1992 roku. Później książka wielokrotnie była tam wznawiania. Ostatnio w 2021 roku.
Po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi, które większość społeczeństwa uznała za sfałszowane, w całym kraju miały miejsce liczne protesty i demonstracje. Przy okazji na czołowe miejsca list bestsellerów wróciła powieść „Rok 1984”. W państwowej sieci Belkniga zajęła 4. miejsce. Portal Nasza Niwa zauważa, że tak duże zainteresowanie książką odzwierciedla to, jak mieszkańcy postrzegają procesy zachodzące w kraju. Można by dodać, że również stosunek władz do powieści Orwella jest miernikiem jej totalitarnych aspiracji.
[am]
fot. Kremlin.ru/Wikimedia Commons
Kategoria: newsy