Poezja może pomóc w radzeniu sobie z samotnością i izolacją. Dowodzą tego badania przeprowadzone w trakcie pandemii koronawirusa

13 listopada 2023

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z dwóch brytyjskich uniwersytetów dowodzi, że poezja może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Potwierdzenie takiego stanu rzeczy uzyskano w trakcie pandemii koronawirusa. Jak się okazało, osoby, które w tym czasie pisały wiersze, dzieliły się nimi z drugimi i dyskutowały na ich temat, aby poradzić sobie z sytuacją, doświadczały znacznej poprawy zdrowia psychicznego. Poezja pomagała im w zmaganiach z samotnością lub izolacją oraz zmniejszała uczucie niepokoju i depresji.

Poezja znacznie zyskała na popularności podczas blokad zarządzonych w trakcie pandemii Covid-19. Sięgali po nią najróżniejsi ludzie z całego świata, by poradzić sobie z nową rzeczywistością. Wartość czytania i pisania poezji (a także kontaktu z szeroko rozumianą sztuką) dla zdrowia jest obszernie udokumentowana w badaniach prowadzonych od lat 80. XX wieku. Niewiele jest jednak opracowań naukowych o wpływie, jaki miała poezja na czytelników w trakcie pandemii. Postanowili to zmienić brytyjscy naukowcy z Uniwersytetów w Plymouth i Nottingham Trent, a wynikami swojego badania podzielili się w czasopiśmie „Journal of Poetry Therapy”.

W ramach projektu, który realizowano od połowy czerwca 2020 roku do połowy czerwca 2021 roku, utworzono witrynę poetryandcovid.com (obecnie jej zasoby zarchiwizowane są na stronie poetryandcovidarchive.com). Ludzie z całego świata mogli na niej publikować wiersze związane z pandemią, a także czytać i komentować utwory napisane przez innych. W tym czasie witrynę odwiedziło nieco ponad 100 tysięcy osób ze 128 krajów. Zamieszczono ponad 1000 wierszy udostępnionych przez ponad 600 osób. Większość utworów przesłali sami autorzy, ale niektórzy proponowali też wiersze innych twórców, które dotyczyły pandemii. Moderacją strony zajmowali się naukowcy, którzy informują, że jedynie kilka utworów ostatecznie odrzucono, ponieważ uznano je za „antyspołeczne”.

Przez ostatnie trzy miesiące (kwiecień-czerwiec 2021 roku) na stronie zamieszczona była ankieta, która oceniała dobrostan psychiczny na podstawie skali The Warwick-Edinburgh Mental Wellbeing Scales. Wzięło w niej udział 400 zarejestrowanych osób, z czego 373 ukończyły test, a wyniki ilościowe poparto ponad 250 komentarzami jakościowymi respondentów. W czasie funkcjonowania witryny badacze otrzymali też ponad 60 niezamawianych przez nich opinii na temat wartości poezji lub stworzonej dla niej platformy internetowej. Jak wyjaśniono, te opinie i komentarze stanowią świadectwo terapeutycznej wartości czytania i pisania poezji oraz powstałej w tym celu platformy internetowej.

W samej ankiecie wielokrotnego wyboru aż 51 proc. respondentów wskazała, że czytanie i/lub pisanie wierszy pomogło im uporać się z uczuciem samotności lub izolacji, a w przypadku 50 proc. – z uczuciem lęku i depresji. 33 proc. uważało, że korzystanie ze strony internetowej przeznaczonej do czytania i publikowania poezji pozwoliło im „zmniejszyć niepokój”, zaś 24 proc. wskazało na lepsze samopoczucie w radzeniu sobie z problemami. Dla 17 proc. kontakt z poezją był pomocny w przejściu żałoby, a 16 proc. odnotowało pozytywny efekt w przypadku utrzymujących się problemów ze zdrowiem psychicznym. 82 proc. respondentów wskazało, że odwiedzanie witryny z poezją okazało się pomocne w aktywnym wyrażaniu siebie, 80 proc. odnajdowało w wierszach inspirację, a ponad 65 proc. mogło poczuć się bliżej ludzi i lepiej radziło sobie z emocjami związanymi z pandemią.

„Te wyniki pokazują ogromną siłę poezji” – zauważył Anthony Caleshu, profesor poezji i kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Plymouth, kierownik zespołu naukowego odpowiedzialnego za badanie. „Pisanie i czytanie poezji, a także korzystanie ze strony internetowej miało znaczący pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników w czasie pandemii Covid-19. Oprócz wspierania ich zdrowia i dobrego samopoczucia witryna dawała natchnienie do odbudowy społecznej i kulturalnej oraz dawała zrozumienie, w jaki sposób poezja była wykorzystywana do dyskursu podczas pandemii. Obecnie stanowi historyczne archiwum pokazujące, jak ludzie na całym świecie używali poezji w języku angielskim, aby przezwyciężyć kryzys” – dodał.

„Jest również prawdopodobne, że inne aspekty kreatywnego i ekspresyjnego pisania – próba znalezienia odpowiednich słów na określenie doświadczenia lub okoliczności, a następnie wzajemne dzielenie się nimi – mogą w podobny sposób pozytywnie wpłynąć na zdrowie ludzi” – podkreślił dr Rory Waterman, profesor literatury współczesnej na Uniwersytecie Nottingham Trent, współautor badania. „Prawdopodobnie porównywalny potencjał ma szeroko pojęta sztuka, w tym sztuki wizualne i performatywne. To badanie pokazuje, że kreatywność w połączeniu z możliwością bezpiecznego i wspierającego wyjaśniania i dyskusji może pomóc ludziom przetrwać trudne czasy i okoliczności, zapewniając ujście, dzięki któremu mogą pracować nad zrozumieniem doświadczenia” – podsumował.

[am]

 

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy