banner ad

Powstanie francuska ekranizacja „Człowieka, który nieprawdopodobnie się zmniejszał” Richarda Mathesona. W głównej roli wystąpi Jean Dujardin

13 listopada 2023

Jean Dujardin zagra w nowej ekranizacji „Człowieka, który nieprawdopodobnie się zmniejszał” Richarda Mathesona. Zdjęcia do filmu w reżyserii Jana Kounena mają rozpocząć się w maju 2024 roku.

„Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał” to klasyka literatury grozy i fantastyki naukowej – dotyczy to zarówno powieści z 1956 roku, jak i nakręconego rok później filmu w reżyserii Jacka Arnolda. Richard Matheson, który stanowił wielką inspirację m.in. dla Stephena Kinga i Petera Strauba, pokazał, że strach mogą wywoływać nie tylko gotyckie zamczyska czy niezwykłe istoty z kosmosu, ale również przedmioty codziennego użytku.

Głównym bohaterem „Człowieka…” był Scott Carey, który po zetknięciu się z radioaktywną mgłą, zaczął się kurczyć. Z czasem więc własne mieszkanie stało się dla niego iście niebezpiecznym terytorium, a konfrontacja ze zwykłym pająkiem przemienia się w walkę o życie. Aby pokazać to w sugestywny sposób, w filmie z 1957 roku zastosowano przełomowe jak na tamte czasy efekty specjalne.

Później motyw ten wielokrotnie wykorzystywano na ekranie, żeby przywołać choćby „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki” czy „Pomniejszenie”. Żadna z tych produkcji nie bazowała jednak wprost na powieści Mathesona. Pomysł świeżego spojrzenia na klasyczną książkę pojawił się dopiero teraz. Tym razem procesowi zmniejszania się poddany będzie Jean Dujardin, którego mogliśmy podziwiać m.in. w „Artyście” czy „Oficerze i szpiegu”. Reżyserią nowej wersji „Człowieka, który nieprawdopodobnie się zmniejszał” zajmie się Jan Kounen, którego kinomani pamiętają z takich filmów jak „Doberman” czy „99 franków” na podstawie powieści Frédérica Beigbedera.

W Polsce „Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał” ukazał się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Mag, w jednym tomie z powieściami „Jestem Legendą”, „Piekielny dom” i dziewięcioma opowiadaniami. Dla tych, którzy czekają na kolejne przekłady dzieł Richarda Mathesona, mamy dobrą wiadomość: na 2024 rok zapowiedziano tom, na który złożą się książki „Ostatnia spadkobierczyni”, „Upiorne echa” i wznowienie „Gdzieś w czasie”.

[am]


Tematy: , , ,

Kategoria: film