banner ad

Przekazywanie historii dalej tematem 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie

13 listopada 2023

W dniach 15-19 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Mottem tegorocznej odsłony wydarzenia jest „Przekazać dalej”.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania to wydarzenie, na które zapraszani są najwybitniejsi współcześni opowiadacze, artyści o znaczącym dorobku, ciekawym repertuarze i doskonałym warsztacie. Organizatorzy – Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” oraz Mazowiecki Instytut Kultury – chcą pokazać, jak różne ścieżki prowadzą do sztuki opowiadania: na scenie pojawiają się zarówno artyści reprezentujący środowiska teatralne, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią jest literatura, muzyka lub taniec.

„Sztuka opowiadania ma swoje korzenie tradycyjne, choć jej współczesny nurt, zwłaszcza w Europie, wyrasta z kontrkultury, sztuki buntu, przekraczającej sztywne podziały gatunkowe. Stąd wybór wykonawców: każdy z nich sięga do własnej, czasem odzyskanej czy (re)konstruowanej) tradycji, każdy na swój indywidualny sposób odpowiada na pytanie o głos, a raczej głosy, własnej kultury, zwłaszcza te wykluczone, zapomniane, nieobecne w oficjalnych dyskursach zbiorowej pamięci” – piszą organizatorzy.

Tegoroczna edycja festiwalu przebiega pod hasłem „Przekazać dalej”. „Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza / opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadania od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych może funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza?” – rozwijają myśl organizatorzy.

Do współtworzenia tegorocznego programu zaproszono artystów z całego świata, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji.

Do Warszawy przybędzie opowiadacz z Toronto Dan Yashinsky, który dziesięć lat temu podbił, a może raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku towarzyszy mu słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie. Dan Yashinsky podzieli się również swoją praktyką storycare, czyli opowieściami troski, które mogą przyjść z pomocą w szpitalach i hospicjach, a także warsztatem pracy z dziećmi i młodzieżą nad opowieściami osobistymi, rodzinnymi i lokalnymi.

Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj można opowiadać baśnie. Z kolei Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic.

Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego. W Warszawie pojawi się także przedstawiciel tradycji tureckich aszyków Ozan Erol Şahiner i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.

Wśród polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu zagości głuchy artysta Adam Stoyanov – znany z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. w „Rytuale miłosnym” w reżyserii Daniela Kotowskiego. Adam tworzy autorskie opowieści, które ze swadą i humorem opowiada scenicznie w polskim języku migowym (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny). Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.

Szczegóły program oraz informacje na temat cen biletów znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia