Poetka Alice Lyons będzie pierwszą rezydentką w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza

12 stycznia 2023

Poznaliśmy wyniki pierwszego naboru na rezydencję w mieszkaniu, w którym Czesław Miłosz spędził ostatnią dekadę swojego życia. Jako pierwsza do Krakowa przybędzie irlandzka poetka Alice Lyons.

Jak informują organizatorzy programu rezydencyjnego, Alice Lyons jest pisarką urodzoną i wykształconą w USA, która od 1998 roku mieszka w zachodniej Irlandii. Opublikowała trzy książki poetyckie i była nagradzana za swoją twórczość zarówno w Irlandii, jak i w USA. Jej film poetycki „The Polish Language”, wyreżyserowany wspólnie z Orlą Mc Hardy, był w 2010 roku nominowany do Irish Film & Television Awards i nadal odwiedza kina, festiwale i galerie na całym świecie.

Pisarka wielokrotnie gościła w Polsce, a jej wiersze tłumaczono i publikowano w polskiej prasie – ostatnio ukazały się w „Czasie literatury” i „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie wykłada kreatywne pisanie i literaturę w Yeats Academy of Arts, Design And Architecture w Atlantic Technological University.

„Jesteśmy zachwyceni, że Alice Lyons jako pierwsza skorzysta z Rezydencji Heaneya-Miłosza, będąc wybraną z bardzo mocnej grupy imponujących kandydatów. Ma ona długotrwały i głęboki związek z Polską i polską kulturą, co przeniknęło jej twórczość w różnych mediach. Mamy nadzieję, że rezydencja zapewni jej czas i przestrzeń do rozwoju” – powiedział Chris Heaney, syn i spadkobierca irlandzkiego noblisty Seamusa Heaneya.

„Wspaniale jest widzieć Alice Lyons jako pierwszą pisarkę wybraną na Rezydencję Heaneya-Miłosza. Ten program jest materialnym uczczeniem przyjaźni Czesława Miłosza i Seamusa Heaneya i przyczyni się do zacieśniania więzi między literaturą, poezją i kulturą irlandzką i polską” – dodał Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce.

Program Heaney-Miłosz ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii, którzy znajdują się na początku lub w połowie kariery. Trwający od 4 do 6 tygodni pobyt rezydencyjny w dawnym mieszkaniu Miłosza ma zapewnić im przestrzeń i czas potrzebne, by skupić się na pisaniu. Do tego pokryte zostaną koszty ich przelotu oraz otrzymają stypendium w wysokości 250 euro tygodniowo. W czasie pobytu rezydenci będą brali udział w wystąpieniach publicznych, takich jak dyskusje podczas wydarzeń festiwalowych, spotkania ze środowiskiem akademickim i młodymi pisarzami. Po zakończeniu pobytu podsumują w tekście swoje doświadczenia.

W pierwszym naborze wzięło udział 29 irlandzkich poetów, spośród których wybrano Alice Lyons. Pisarka przyleci do Krakowa jesienią 2023 roku.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy