Koncert, spotkanie literackie i monodram. Urodziny Stanisława Wyspiańskiego w Rydlówce

12 stycznia 2023

15 stycznia obchodzimy 154. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, dramaturga, poety i malarza nazywanego czwartym wieszczem polskim. W przeddzień rocznicy, czyli w sobotę 14 stycznia, Muzeum Krakowa organizuje specjalne wydarzenie urodzinowe w Rydlówce, w ramach którego zaplanowano m.in. spotkanie literackie oraz wystawienie monodramu „Raz dookoła. Kobiety Wesela”.

„Wyspiański był artystą totalnym, nie sposób go zaszufladkować i jednoznacznie określić. Do dziś jego sztuka stanowi niewyczerpane źródło inspiracji i poszukiwań kolejnych pokoleń artystów. By uczcić pamięć Mistrza, spotykamy się w Rydlówce w wigilię jego urodzin w zaszczytnym gronie wspaniałych twórców. Będziemy rozmawiać o tym, co dziś fascynuje i porywa w dziełach Stanisława Wyspiańskiego, i o tym, jak współcześni twórcy podobnie jak on inspirują się przeszłością i historią w swoich dziełach” – informuje Muzeum Krakowa.

Miejsce wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w Rydlówce 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to Wyspiański uwiecznił w swoim dramacie „Wesele”.

Sobotni wieczór rozpocznie się o godz. 17:00 od występu muzycznego Macieja Luśni, następnie Łukasz Wojtusik poprowadzi spotkanie literackie z udziałem zaproszonych gości: Elżbiety Łapczyńskiej, autorki książki „Bestiariusz Nowohucki”, oraz Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, autorów kryminału „Złoty Róg” z serii z profesorową Szczupaczyńską, którego akcja nawiązuje do słynnego wesela w Bronowicach.

Udział w tych dwóch wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja. Można jej dokonać w Centrum Obsługi Zwiedzających (pałac Krzysztofory) pod numerem telefonu: 12 426 50 60 lub adresem e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Rydlówki na Facebooku.

Natomiast o godz. 19:00 w Rydlówce wystawiony zostanie monodram Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela”, czyli nowe i bardzo kobiece spojrzenie na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W przedstawieniu towarzyszymy głównej bohaterce – kobiecie „Wesela” – w podróży po fragmentach jej zagubionej i nieuporządkowanej pamięci. W kawałkach jej wspomnień ukryte są pozostałe kobiety „Wesela” – młodsze, starsze, te ze wsi i te z miasta. Każda chce być szczęśliwa, wszystkie pragną miłości, choć każda z nich inaczej tę miłość rozumie i w inny sposób jej doświadcza.

„Jest tu dziewczęca potrzeba zakochania się, jest zachłyśnięcie się świeżą miłością, jest kobieta potrzebująca miłości erotycznej, dojrzała miłość partnerska, jest i potrzeba miłości duchowej, ponadzmysłowej, ale jest też tęsknota i pragnienie miłości pomimo wielkiego bólu i straty. Spektakl przepełniony jest ruchem i muzyką” – czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

Bilety w cenie 15 złotych można kupić w kasie Rydlówki oraz online. Poniżej zwiastun spektaklu.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia