banner ad

9. edycja Festiwalu Góry Literatury zapowiedziana na lipiec

12 stycznia 2023

Zainicjowany przez Olgę Tokarczuk Festiwal Góry Literatury zapowiada dziewiątą edycję wydarzenia. W tym roku impreza odbędzie się w dniach od 7 do 16 lipca w tych samych miejscach, co ósma edycja, a także w kilku nowych.

Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy stworzyła wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

W ubiegłym roku na ósmej edycji festiwalu gościło niemal 200 autorów, artystów, kuratorów, naukowców i aktywistów. Z ich udziałem zorganizowano kilkadziesiąt spotkań autorskich oraz osiem debat. Stacjonarnie w wydarzeniu wzięło udział około 16 tysięcy osób. Do tego trzeba dodać prawie 200 tysięcy wyświetleń zapisanych transmisji na YouTubie oraz Facebooku.

Dziewiąta edycja odbędzie się w dniach od 7 do 16 lipca między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Wałbrzychu, Świdnicy i Sokołowsku. Odliczając czas do festiwalu Fundacja Olgi Tokarczuk, która jest organizatorem imprezy, postanowiła wrócić wspomnieniami do ubiegłego roku. W najbliższych dniach na kanale fundacji na YouTubie będą udostępniane zapisy rozmów przeprowadzonych podczas ósmej edycji, do tej pory niedostępne w sieci. Poniżej jedna z nich.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia