Pięcioro nominowanych do XI edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

10 maja 2023

Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina i Tomasz Różycki to pięcioro nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2022 roku. Listę nominacji ogłoszono podczas konferencji prasowej w Pałacu Potockich w Krakowie.

W konferencji obecne były m.in. przedstawicielki kapituły nagrody – przewodnicząca dr Anna Marchewka i sekretarz Joanna Bociąg, a także Michał Rusinek, prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

„Na liście nominowanych znalazły się nazwiska już dobrze znane, ale i takie, które dopiero przebijają się do świadomości osób czytających. Nagroda może wykorzystywać reguły ekonomii prestiżu, by nie tylko potwierdzać pozycję autorów czy autorek mocno już w obiegu literackim obecnych czy uznanych, ale by również wprowadzać nowe/nowsze nazwiska. Czy lista książek nominowanych w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w pełni reprezentuje stan współczesnej poezji? Częściowo – na pewno. Należy mieć nadzieję, że jest to część szczególnie warta uwagi” – skomentowała wybór kapituły dr Anna Marchewka.

„Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 79 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy ostatniego dnia lutego. 10 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do nagrody. Kapituła wyłoniła tych 5 tytułów podczas ostatnich, kwietniowych obrad w Krakowie. Ten wybór to owoc wielokrotnych lektur, wspólnych rozmów i dyskusji wszystkich członków i członkiń kapituły” – o kulisach pracy jury opowiadała Joanna Bociąg.

Oto lista pięciu tomów poetyckich nominowanych do nagrody:

  • Maciej Bobula „Pustko”, wyd. Warstwy,
  • Stanisław Kalina Jaglarz „gościć sójki”, wyd. Biblioteka Śląska,
  • Kamila Janiak „miłość”, Wydawnictwo WBPiCAK,
  • Jadwiga Malina „Teoria powtórzeń”, wyd. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich,
  • Tomasz Różycki „Ręka pszczelarza”, wyd. Znak.

Statuetka za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, która odbędzie się w ramach Festiwalu Miłosza. Nagrodę ufundowała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

„Wisława Szymborska ubolewała nad tym, że nie ma czasu i sił, by wspierać młodszych poetów i poetki. Nie lubiła też roli 'lokomotywy’, która mogłaby pociągnąć za sobą innych. Wymyśliła, że po jej śmierci taką 'lokomotywą’ będzie fundacja jej imienia i zobowiązała nas do wspierania na różne sposoby ludzi pióra. Przyznajemy więc stypendia dla młodych twórców oraz zapomogi dla potrzebujących, organizujemy rezydencje literackie w mieszkaniu Szymborskiej. Ale najważniejszym naszym przedsięwzięciem jest przyznawana od 11 lat Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej wydanej w Polsce w poprzednim roku” – powiedział Michał Rusinek.

„Przez te lata stała się ona jedną z najistotniejszych i najwyższych nagród poetyckich w Polsce. I zarazem najbardziej efektywną 'lokomotywą’: laureaci i laureatki tej nagrody są chętniej wydawani w Polsce i zapraszani na literackie festiwale oraz – co szczególnie ważne – tłumaczeni na inne języki. A gala nagrody – odbywająca się w czasie Festiwalu Miłosza – wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń literackich Krakowa” – dodał.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy