Czy książka pomaga nawiązać nić porozumienia między dorosłymi a dziećmi? Instytut Książki przygotował cykl krótkich filmów z nieoczywistymi duetami

10 maja 2023

Dwie osoby pozornie z zupełnie innych światów i jedna książka. Czy stanie się dobrym tematem do rozmowy? Instytut Książki przygotował cykl krótkich filmów w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, które mają udowodnić, że literatura pomaga nawiązać nić porozumienia między jej czytelnikami.

„Czytanie książek rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, kształtuje osobowość. Ale czy może też łączyć ludzi i pomagać w budowaniu międzyludzkich relacji? Czy książka może stanowić pomost pomiędzy dorosłymi a dziećmi?” – pyta Instytut Książki. Odpowiedzi ma udzielić seria filmików, których forma przypomina eksperyment społeczny.

Instytut Książki zaprosił 16 osób o zupełnie odmiennych zainteresowaniach, w różnym wieku i z różnym podejściem do czytania – słowem: osoby, których pozornie nic nie łączy. Są wśród nich m.in. raper, influencer manager, strażaczka, lekarz weterynarii, instruktor krav maga. I są też oczywiście dzieci.

Uczestników zestawiono w pary, w których mieli przeczytać tę samą książkę, o czym wzajemnie nie wiedzieli. Żadnej z osób nie uprzedzono też wcześniej, kto będzie drugim rozmówcą. Następnie te dobrane w nieoczywisty sposób pary miały spotkać się na nagraniach. Efekty w postaci nakręconych filmów z rozmowami uczestników będziemy mogli oglądać na kanale YouTube Instytutu Książki i profilu kampanii „Mała książka – wielki człowiek” na Facebooku. Co tydzień pojawiać się będzie jeden odcinek.

Projekt został zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania od pierwszych miesięcy życia dziecka. Od 2017 roku Instytut Książki przekazał dzieciom i ich rodzicom ponad 4 miliony książek. Projekt obejmuje 3 etapy: dzieci do 3. roku życia, przedszkolaków oraz pierwszoklasistów. Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do szpitali położniczych, bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz szkół podstawowych w całej Polsce.

Pierwszy odcinek nowego cyklu jest już dostępny w sieci:

[am]
fot. Instytut Książki

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy