„Empuzjon” Olgi Tokarczuk na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. Premiera w piątek

10 maja 2023

W piątek 12 maja w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach będzie miała miejsce premiera spektaklu „Empuzjon”. To adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk. Za reżyserię przedstawienia odpowiada dyrektor teatru Robert Talarczyk.

Głównym bohaterem książki i sztuki jest Mieczysław Wojnicz, student, który udaje się do sanatorium w Görbersdorfie leczyć gruźlicę. Czy to przypadek, że jego przyjazd zbiega się z pewną tajemniczą śmiercią? Dlaczego w uzdrowisku ochoczo rozmawia się na każdy inny temat, ale nie o zaginionych ludziach? Czego boją się mieszkańcy Pensjonatu dla Panów?

Młody kuracjusz niepewnie wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn przekonanych o swojej mądrości. Każde spotkanie, suto zakrapiane nalewką Schwärmerei, to przecież doskonała okazja do rozpraw o sztuce czy filozofii, a w ostateczności – wyższości mężczyzn nad kobietami. Tymczasem nagrobki na pobliskim cmentarzu okazują się niepokojąco do siebie podobne. Może kolejne tyrady są jedynie próbą ukrycia lęku przed tajemniczą siłą, która odpowiada za unoszącą się w powietrzu śmierć? Zegar tyka, otaczający sanatorium las staje się coraz bardziej złowieszczy, zbliża się pierwsza listopadowa pełnia księżyca, wilgotne powietrze przenika odór rozkładu, a Wojnicz wciąż nie wie, dlaczego wszystkie oczy (nie tylko te ludzkie) skierowane są na niego… I dlaczego ze wszystkich możliwych zakamarków wydobywa się ten niepokojący głos? Czy ktoś jeszcze go słyszał? Gdzie należy spojrzeć, żeby zobaczyć ukrytą twarz tutejszego pejzażu?

Jak przekonują twórcy spektaklu, sceniczna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk ma być doskonałą okazją do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem. Reżyser Robert Talarczyk, sięga po „horror przyrodoleczniczy” noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki.

„’Empuzjon’ to opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka, który nie wie, kim jest, a także o świecie, który zmusza do jednoznacznych tożsamościowych deklaracji. To historia o pragnieniu miłości, która jest naszym przekleństwem. I o tęsknocie mężczyzn – a może wszystkich ludzi – do natury, która nas pociąga, a jednocześnie stanowi dla nas zagrożenie. I w końcu, jest to opowieść o sposobie myślenia mężczyzn, którym się wydaje, iż wojna jest lepsza niż śmierć naturalna” – mówi Talarczyk.

„W powieści Olgi Tokarczuk najbardziej zafascynowało mnie, że nie opowiada tylko o strachu facetów kurujących się sto lat temu w Görbersdorfie, ale też świetnie koresponduje ze współczesnością. Mówi o strachu przed rosnącą siłą kobiet, która zmiecie budowany przez stulecia patriarchat, a także o strachu przed wielką wojną, która zastany świat obraca w zgliszcza. Nie wiadomo, co się po niej narodzi. W tym sensie 'Empuzjon’ silnie rezonuje z naszymi czasami” – dodaje reżyser.

W spektaklu wykorzystano muzykę Wojciecha Kilara (w opracowaniu Adama Wesołowskiego). Za konsultacje literackie odpowiada prof. Ryszard Koziołek. W obsadzie znaleźli się: Jakub Fret, Marcin Gaweł, Dariusz Maj, Michał Piotrowski, Grzegorz Przybył, Wiesław Sławik, Mateusz Smoliński, Krzysztof Strużycki, Marcin Szaforz, Artur Święs i Mateusz Znaniecki.

Po premierze zapowiedzianej na piątek 12 maja w tym miesiącu spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Śląskim w Katowicach jeszcze w sobotę 13 maja (godz. 18:00), niedzielę 14 maja (godz. 19:00), a także od czwartku do niedzieli 25-28 maja (godz. 19:00). Premiera warszawska sztuki odbędzie się 19 maja w Teatrze Studio, natomiast premiera wrocławska zaplanowana jest na 23 czerwca w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: teatr