Patrick Modiano na listach bestsellerów we Francji. W Polsce pierwsze książki pisarza jeszcze w tym roku

20 października 2014

modiano-ksiazki-francja-polska
Powieści tegorocznego noblisty Patricka Modiano wspinają się na szczyty list sprzedaży w rodzimym kraju pisarza. W Polsce pierwsze książki autora zobaczymy w księgarniach jeszcze w tym roku.

Najnowsza powieść Modiano, „Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier”, która ukazała się we Francji na kilka dni przed ogłoszeniem nazwiska laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym tygodniu zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów Ipsos/Livres Hebdo. Choć pierwszy nakład książki wynosił 60 tysięcy egzemplarzy, wydawnictwo Gallimard natychmiast zleciło dodruk kolejnych 100 tysięcy, na których widnieje adnotacja o Nagrodzie Nobla. Zeszłoroczną edycję dziesięciu starszych powieści pisarza dodrukowano w 160 tysiącach egzemplarzy. Trwają też prace nad wznowieniem kilku tytułów w kieszonkowych wydaniach oraz przypomnieniem czytelnikom trzech tytułów Modiano dla dzieci, w tym znanej polskim czytelnikom „Katarzynki”.

W momencie ogłoszenia informacji o Nagrodzie Nobla dla Modiano w aktualnej ofercie polskich wydawnictw nie znajdowała się ani jedna pozycja z dorobku pisarza. Kilka książek, które ukazały się przed laty, dawno zostało już wyprzedanych. Jak donosi portal Rynek-Ksiazki.pl, Państwowy Instytut Wydawniczy i Czytelnik zapowiedzieli rychłe wznowienie tychże publikacji. „Przyjechał cyrk”, „Zagubioną dzielnicę” oraz wyróżnioną Nagrodą Goncourtów „Ulicę Ciemnych Sklepików” powinniśmy otrzymać jeszcze przed uroczystością wręczenia pisarzowi Nagrody Nobla, którą zaplanowano na 10 grudnia. Z kolei Wydawnictwo Sonia Draga jako pierwsze zakupiło prawa do niewydanej jeszcze w Polsce powieści Modiano „La petite bijou”. Polski tytuł książki będzie brzmiał „Perełka”. Sonia Draga liczy, że zdobędzie prawa do jeszcze jednego dzieła francuskiego pisarza.

[am]

źródło: Le Point, Rynek-Ksiazki.pl

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy