Patrick Modiano laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2014

9 października 2014

modiano-nagroda-nobla-2014
Francuski pisarz Patrick Modiano został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, że wyróżnienie przyznano autorowi „za sztukę pamięci, którą przywołał najbardziej nieuchwytne losy człowieka i odsłonił świat życia podczas okupacji”.

Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku w Boulogne-Billancourt, na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem, a matka aktorką. Po opuszczeniu szkoły uczył się w liceum im. Henryka IV w Paryżu, gdzie jego nauczycielem geometrii był Raymond Queneau, pisarz, który miał odegrać decydującą rolę w jego rozwoju.

Modiano zadebiutował jako pisarz już w 1968 roku powieścią „La Place de l’Etoile”. W swoich utworach poruszał często takie tematy, jak pamięć, zapomnienie, tożsamość i poczucie winy. Historie opisane przez Modiano są zwykle zbudowane na fundamencie autobiograficznym lub wydarzeniach, które miały miejsce w czasie okupacji niemieckiej. Materiały do swoich książek autor czerpie m.in. z wywiadów, artykułów z gazet lub własnych notatek nagromadzonych przez lata. Jego powieści łączą się ze sobą. Zdarza się, że historie opisane we wcześniejszych książkach są kontynuowane później albo powracają bohaterowie, których już znamy.

W Polsce wydano dotąd kilka powieści Modiano, m.in.: „Willę 'Triste'”, „Ulicę Ciemnych Sklepików”, „Przejechał cyrk” i „Zagubioną dzielnicę”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy