Ostatnia część trylogii Hilary Mantel o Thomasie Cromwellu zapowiedziana na marzec 2020 roku

22 maja 2019


Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy czekają na kontynuację nagrodzonych Bookerami powieści „W komnatach Wolf Hall” i „Na szafocie”. Światowa premiera finalnego tomu trylogii Hilary Mantel opowiadającej o Thomasie Cromwellu została oficjalnie zapowiedziana na marzec 2020 roku.

„The Mirror & the Light” (z ang. „Zwierciadło i światło”) ma opowiadać o ostatnich latach życia Thomasa Cromwella, człowieka znikąd, który wspiął się na wyżyny władzy, stając się sekretarzem i pierwszym ministrem króla Henryka VIII. Choć koniec tej historii znamy – kariera Cromwella zakończyła się egzekucją; zginął z rąk kata, jako inicjator nieudanego małżeństwa króla z Anną Kliwijską – Mantel z pewnością sprawi, że po raz kolejny z zapartym tchem będziemy śledzić wydarzenia.

„Kiedy w 2005 roku zaczęłam pracę nad książkami o Thomasie Cromwellu, wiązałam z tym wielkie nadzieje, ale potrzeba było czasu, żebym wyczuła pełen zakres tego materiału. Na początku nie wiedziałem, że napiszę trylogię, ale stopniowo zdałam sobie sprawę z bogactwa i atrakcyjności jego niezwykłego życia. Od tamtej pory jestem w długiej podróży, w doborowym towarzystwie archiwistów, artystów, księgarzy, bibliotekarzy, aktorów, producentów i – co najważniejsze – milionów czytelników na całym świecie. Mam nadzieję, że zostaną ze mną, gdy będziemy przechodzić ostatnie kilometry życia Cromwella, pnąc się w górę do niesłychanych bogactw i honorów, a następnie raptownie zstępując na szafot w Tower Hill. Ta książka była największym wyzwaniem w moim pisarskim życiu i dała największą satysfakcję. Mam nadzieję i ufam, że moi czytelnicy przekonają się, iż warto było czekać” – napisała w oświadczeniu Hilary Mantel.

Autorka już wcześniej mówiła, że tak długi czas oczekiwania na ostatnią książkę wynika z konieczności jej osobistego zaangażowania się w promocję serialu i sztuki teatralnej, ale też z dążenia do spełnienia oczekiwań czytelników. „Chcę im dać coś najlepszego” – zapewniała Mantel.

Powieści historyczne o Thomasie Cromwellu to największe bestsellery w dorobku brytyjskiej pisarki. Zarówno wydana w 2009 roku „W komnatach Wolf Hall”, jak i pochodząca z 2012 roku „Na szafocie” przyniosły Hilary Mantel Nagrodę Bookera. Pierwsza z nich została przetłumaczona na 36 języków, druga zaś na 31 języków, sprzedając się na świecie w łącznym nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Książki doczekały się ekranizacji w postaci serialu, a także inscenizacji teatralnej. W Polsce pierwsze dwa tomy trylogii o Thomasie Cromwellu ukazały się nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Na pewno więc ta katowicka oficyna opublikuje też tom trzeci. Data światowej premiery „The Mirror & the Light” została zaplanowana na marzec 2020 roku.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy