Wsolskie Muzeum Gombrowicza oficjalnie przejęło prowadzenie francuskiego muzeum pisarza

22 maja 2019


15 maja podpisano porozumienie z władzami miejscowości Vence we Francji, zgodnie z którym wsolskie Muzeum Witolda Gombrowicza przejęło prowadzenie Espace Gombrowicz ? przestrzeni muzealnej zorganizowanej we francuskim mieszkaniu pisarza.

Porozumienie sankcjonuje trwającą od ponad dwóch lat współpracę muzeum we Wsoli (będącego oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza) z władzami Vence. Współpraca dotyczy organizacji w Vence przestrzeni muzealnej Espace Gombrowicz. Ekspozycja powstała w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów w willi Alexandrine, odrestaurowanej przez polskich konserwatorów. Dokument precyzuje zasady współpracy i obowiązki obu stron dotyczące funkcjonowania i prowadzenia działalności tej instytucji.

O utworzenie w mieszkaniu Gombrowiczów miejsca poświęconego autorowi „Kosmosu” od kilkunastu lat zabiegali Evelyne Temmam, obecna wicemer Vence, oraz Jacek Miler, nieżyjący już dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą w Ministerstwie Kultury. To dzięki jego zaangażowaniu doprowadzono do tego, że po szybko przeprowadzonych pracach remontowych i konserwatorskich udało się stworzyć ekspozycję i pod koniec 2017 roku udostępnić ją publiczności.

Po lewej: willa Alexandrine w Vence, w której mieszkał Witold Gombrowicz. Po prawej: część ekspozycji w Espace Gombrowicz. (fot. Ewa Witkowska/MWG)

Prace remontowe we francuskim mieszkaniu Gombrowiczów i przygotowanie ekspozycji sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja ta finansuje także funkcjonowanie muzeum. Obecny na podpisaniu porozumienia wicepremier prof. Piotr Gliński wyraził przekonanie, że umowa pozwoli połączyć działania obu instytucji, a przestrzeń Gombrowiczowska w Vence istnieć będzie na wieki. Burmistrz Evelyne Temmam poinformowała, że w pierwszym roku działalności Espace Gombrowicz zwiedziło ponad cztery tysiące osób, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. „Współpraca z naszym bliźniakiem, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty” ? powiedziała burmistrz.

Zadowolenie z możliwości wspólnego poszerzania „prowincji Gombrowicz” wyraził również kurator wsolskiego Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński. „Mimo że obie placówki położone są na prowincji, stanowią w rzeczywistości Gombrowiczowskie centrum” ? powiedział szef muzeum we Wsoli, przypominając słowa pisarza, że centrum może być wszędzie, jest nim każde „ja”.

Przedstawiciele władz francuskiej miejscowości Vence w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. (fot. Robert Utkowski/MWG)

Dzień po podpisaniu porozumienia przedstawiciele władz Vence odwiedzili Wsolę. Obejrzeli między innymi nowy fragment ekspozycji, czyli „czyStelnię”, w której prezentowana jest wanna Gombrowiczów z ich francuskiego mieszkania. „Z naszymi francuskimi gośćmi rozmawialiśmy też o wspólnych projektach na najbliższą przyszłość” ? informuje Tomasz Tyczyński. „Chcemy wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza zorganizować w październiku francuską część Kongresu Tłumaczy Gombrowicza, który po latach naszych starań odbędzie się w Warszawie i Wsoli” ? dodaje.

Rozmowy dotyczyły też innych planów, m.in. pokazania we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza wielkoformatowej wystawy Gombrowiczowskiej na murach zabytkowej części Vence, a także zorganizowania tam spotkania-happeningu z Normanem Leto, artystą plastykiem, który stworzył oryginalny projekt „życiobryły” Gombrowicza.

Wicemer Vence, Evelyne Temmam, w wannie Gombrowicza. (fot. Robert Utkowski/MWG)

Udostępniana w Vence ekspozycja jest własnością Muzeum Literatury, działalność Espace Gombrowicz programować i nadzorować będzie Muzeum Witolda Gombrowicza, do którego przypisany zostanie również zagraniczny pracownik opiekujący się francuskim muzeum na co dzień.

Muzeum Gombrowicza w Vence usytuowane jest w centrum, przy placu Place du Grand Jardin 36. Zwiedzać je można z przewodnikiem od wtorku do soboty w godzinach 10:00-12:00 oraz 14:00-16:00. Ekspozycja udostępniana jest również do samodzielnego zwiedzania w godzinach otwarcia Biura turystyki (Office de Tourisme) miasta Vence, które znajduje się na parterze Willi.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy