Hilary Mantel laureatką Nagrody Bookera 2012

17 października 2012


Hilary Mantel została laureatką tegorocznej Nagrody Bookera za powieść „Bring Up The Bodies” („Na szafocie”), która jest drugą – po „W komnatach Wolf Hall” – częścią trylogii o Thomasie Cromwellu.

„Czekasz na Nagrodę Brokera dwadzieścia lat, a potem dwie przychodzą naraz” – żartowała Mantel odbierając czek na kwotę 50 tysięcy funtów. Autorka dołączyła do wąskiego grona pisarzy, którzy otrzymali wyróżnienie po raz drugi. Po raz pierwszy w historii nagrodzono dwukrotnie jeden cykl powieściowy (trzy lata temu pisarka otrzymała Bookera za „W komnatach Wolf Hall”).

Mantel, która rozpoczęła już pisanie trzeciego tomu swego historycznego cyklu, powiedziała, że traktuje nagrodę jako swego rodzaju „akt wiary” i „wotum zaufania”.

Przewodniczący jury, Sir Peter Stothard, przyznał, że decyzja o wyborze książki została podjęta w ciągu 2 godzin i 16 minut. Jego zdaniem, „Bring Up The Bodies” jest jeszcze lepsza od „W komnatach Wolf Hall”, na podstawie której stacja BBC planuje zrealizować miniserial.

Nagroda Bookera (Man Booker Prize) to najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest za najlepszą powieść roku wydaną w języku angielskim. Wśród nagrodzonych są m.in. Iris Murdoch, William Golding, Graham Swift, J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Margaret Atwood i Julian Barnes.

fot. Man Booker Prize

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy