Zwiastun „Wolf Hall” na podstawie powieści Hilary Mantel

8 stycznia 2015

wolf-hall-zwiastun
Stacja BBC opublikowała zwiastun miniserialu „Wolf Hall” na podstawie głośnej powieści Hilary Mantel „W komnatach Wolf Hall” nagrodzonej prestiżowymi nagrodami Man Booker Prize i National Book Critics Circle Award.

Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii na dworze króla Henryka VIII. Kraj od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, Anglię może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa z Anną Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie – pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii…

Powieść i miniserial oparte są na faktach, legendach i domniemaniach z życia Tomasza Cromwella, doradcy i ministra na dworze Henryka VIII Tudora. To historia pochodzącego z małej angielskiej dziury człowieka, który wiernie służył swemu królowi, dostąpił największych zaszczytów, zdobył największe wpływy w królestwie, doprowadził do upadku dwóch królowych, zmienił religię państwową i uczynił króla głową kościoła. Cromwell, którego słowo było prawem i który swoje życie w służbie przeklętego króla rozgrywał niczym wielką partię szachów, sam stał się ofiarą przekleństwa, kładąc głowę pod katowski topór z rozkazu tego, któremu służył najwierniej ? dobrodusznego potwora, którego legendę sam stworzył, Henryka VIII.

W sześcioodcinkowym miniserialu stacji BBC zobaczymy szekspirowskiego aktora Marka Rylance?a (Tomasz Cromwell), Damiana Lewisa (Henryk VIII), Jonathana Price?a (kardynał Wolsey), Antona Lessera (Thomas More), Joanne Whalley (Katarzyna Aragońska) i Claire Foye (Anne Boleyn). Emisja serialu zaplanowana jest na kwiecień 2015.

Pisarka pracuje aktualnie nad trzecią i ostatnią częścią cyklu o życiu Tomasza Cromwella.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Wolf Hall”:

fot. BBC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film