Olga Tokarczuk ujawniła więcej szczegółów na temat działalności swojej fundacji

3 grudnia 2019


Podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek we Wrocławiu, Olga Tokarczuk wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz dyrektorem Wrocławskiego Domu Literatury Irkiem Grinem ogłosiła szczegóły dotyczące działalności powstającej fundacji jej imienia. Jak się dowiedzieliśmy, fundacja skupi się m.in. na wspieraniu kultury w Polsce i zagranicą, ale też działaniach proekologicznych, antydyskryminacyjnych i promocji społeczeństwa obywatelskiego.

Już w październiku poinformowano, że we Wrocławiu zostanie powołana Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów na temat jej funkcjonowania. Do statutu powoływanej przez siebie fundacji noblistka wpisze szeroki zakres działalności. Czego możemy się spodziewać? Oczywiście działalności kulturalnej i artystycznej, ale także projektów ekologicznych, na rzecz równego traktowania oraz wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja ma wspierać także wszechstronny rozwój Dolnego Śląska, zajmować się współpracą transgraniczną oraz promocją polskiej kultury w świecie i światowej w Polsce.

„Jeszcze trwają prace nad jej powołaniem, ale już wiemy co chcemy robić” – mówiła Olga Tokarczuk. „Chcę żeby fundacja zajmowała się rzeczami mi bliskimi, stąd ochrona środowiska naturalnego”.

Do Rady Fundacji, oprócz Olgi Tokaczuk, wejdą jeszcze dwie osoby: reżyserka Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. Pisarka przeznaczy na działanie fundacji 350 tysięcy złotych z otrzymanej Nagrody Nobla. Strategicznym partnerem fundacji w imieniu miasta będzie Wrocławski Dom Literatury. Noblistka zasiada od ponad roku w Radzie Programowej tej instytucji, czynnie kształtując jej strategiczną działalność.

Zgodnie z deklaracją prezydenta Jacka Sutryka miasto wyremontuje i użyczy na siedzibę fundacji willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów znajdującą się przy ul. Krzyckiej 29. Będą w niej organizowane pobyty rezydencjalne dla tłumaczy oraz literatów. Budynek stanie się także miejscem otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji. Zarówno sama willa jak i otaczający ją ogród będą przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców.

„Użyczając willę spełniamy wolę Karpowicza, jednocześnie realizując strategię rozwoju miasta, którą ustaliliśmy w 2017 roku w raporcie 'Kultura-Obecna!'” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Mamy duże szczęście, że wszystkie te elementy zeszły się razem”.

Willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów, w której swoją siedzibę będzie miała Fundacja Olgi Tokarczuk.

Fundacja rozpocznie działalności już niebawem, nie czekając na remont obiektu. Już teraz przedstawiono plany na pierwsze miesiące funkcjonowania.

Zbudowany zostanie system wsparcia dla największych dolnośląskich festiwali literackich – zarówno autorskiego festiwalu noblistki „Góry Literatury”, odbywającego się w Nowej Rudzie i okolicach, jak i innych. Rada Fundacji chce wspomóc także zagrożony, znakomity, Festiwal Schulza w Drohobyczu – od lat będący największą sceną promocji polskiej literatury na Ukrainie, z którym Olga Tokarczuk jest związana merytorycznie. W planach jest także przygotowanie do nadchodzących w 2021 roku setnych rocznic urodzin Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.

„Cele Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i naszej aplikacji do Miasta Literatury UNESCO są takie same” – mówił dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. „Ścisła współpraca jest oczywista”.

Fundacja im. Olgi Tokarczuk planuje także projekt lokalny „W moim domu mieszkali…” skierowany zarówno do mieszkańców Krzyków jak i innych wrocławskich osiedli. Będzie miał on na celu aktywizować mieszkańców w poszukiwaniu i odtwarzaniu historii ludzi i miejsc, w których dzisiaj żyją. Fundacja zacznie te działania od zbadania i udokumentowania historii willi przy ulicy Krzyckiej 29.

Władze Wrocławia zaprosiły mieszkańców na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia nagród Nobla. 10 grudnia na wrocławskim rynku stanie telebim na którym wyświetlana będzie transmisja ze Sztokholmu, a także zapis mowy noblowskiej wrocławskiej pisarki. Będzie to także okazja by jeszcze raz zobaczyć, jak mieszkańcy Wrocławia przywitali noblistkę w Narodowym Forum Muzyki po jej powrocie do miasta tuż po otrzymaniu informacji o nagrodzie. Wydarzenie rozpocznie się o 15:30 na wrocławskim Rynku. W czasie jego trwania będzie można zakupić książki Olgi Tokarczuk oraz otrzymać pamiątkową pieczątkę z tego dnia na posiadanych już egzemplarzach.

[am]
fot. (1) Kampa Verlag, (2) Google Street View

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy