Olga Tokarczuk zaprasza na 5. edycję Festiwalu Góry Literatury

10 lipca 2019


W dniach od 13 do 20 lipca na Wzgórzach Włodzickich po raz piąty odbędzie się Festiwal Góry Literatury. To niezwykły cykl kameralnych spotkań z literaturą. Największe pióra Polski raz w roku spotykają się w wyjątkowych okolicznościach przyrody, aby dyskutować o nowościach wydawniczych i nie tylko.

Festiwal Góry Literatury narodził się w sercu Olgi Tokarczuk, która Wzgórza Włodzickie wybrała na swój drugi dom. Zauroczona pięknem tego miejsca, postanowiła się nim dzielić z przyjaciółmi. W ten sposób narodził się pomysł zorganizowania pierwszej edycji Festiwalu Góry Literatury w 2015 roku.

Festiwal organizuje niewielka grupa mieszkańców i miłośników gminy i miasta Nowa Ruda, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kulturalnym Góry Babel. Z roku na rok impreza się rozrasta, wzbogaca o nowe wydarzenia dedykowane dzieciom, filmowcom, czy miłośnikom lokalnej historii i daje możliwość udziału w kameralnych spotkaniach z ludźmi kultury oraz ważnych rozmowach, nie tylko o literaturze.

W tym roku Góry Literatury odbędą się po raz piąty. Wydarzenia zaplanowano w mieście i gminie Nowa Ruda, Wałbrzychu i Ścinawce Górnej w dniach od 13 do 20 lipca. „Nasz festiwal jest jednym z najdłużej trwających letnich festiwali w Polsce. To osiem dni pełnych bardzo bogatej oferty kulturalnej. Mamy oczywiście spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami, mamy warsztaty literackie, zajmujemy się też bardzo czule dziećmi i ? to, co mnie najbardziej cieszy ? co roku wytyczamy nowe trasy turystyczne, które zostają potem na mapach” ? mówi kuratorka festiwalu Olga Tokarczuk.

W programie tegorocznej edycji przewidziano liczne spotkania autorskie i warsztaty, które odbędą się zarówno w plenerze, jak i m.in. w Zamku Książ, czy Zamku Sarny. Gośćmi festiwalu będą m.in.: Radka Denemarková, Ioana Pârvulescu, Petra Hůlová, Ivan Binar, Agneta Pleijel, Olga Tokarczuk, Paweł Sołtys, Jacek Dehnel, Michał Rusinek, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Marek Krajewski, Maciej Zaremba Bielawski, Wojciech Orliński, Zbigniew Kruszyński, Dorota Sumińska, Marcin Podolec, Robert Więckiewicz, Anna Seniuk, Borys Lankosz i Magdalena Lankosz. Spotkania poprowadzą m.in. Michał Nogaś, Karolina Korwin Piotrowska, Irek Grin, Justyna Sobolewska, Justyna Czechowska, Karol Maliszewski, Jakub Kornhauser i Wojciech Birek.

Szczegółowy program Gór Literatury znajdziecie na fanpage’u festiwalu na Facebooku.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia