banner ad

Oglądaj z nami transmisję z ogłoszenia literackiej Nagrody Nobla 2023

5 października 2023

W czwartek 5 października o godzinie 13:00 poznamy nazwisko laureata lub laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2023 rok. Wygłosi je stały sekretarz Akademii Szwedzkiej podczas konferencji, która odbędzie się tradycyjnie w budynku dawnej Giełdy Papierów Wartościowych (Börshuset) w Sztokholmie. Transmisję z tego wydarzenia możecie oglądać razem z nami.

W pierwszym tygodniu października tegoroczni laureaci Nagrody Nobla odbierają telefon z informacją, że to właśnie im przyznano nagrodę. Dzwoniący starają się przekazać tę wiadomość przed ogłoszeniem jej całemu światu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kontakt z laureatem jest utrudniony i dowiaduje się on o tym jako ostatni. Tak było w przypadku Doris Lessing, która wracała akurat z zakupów i zastała pod swoim domem reporterów czekających już na jej komentarz.

Laureatów Nagrody Nobla wybiera się w sześciu dziedzinach. W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosił, że Nobla z medycyny przyznano Katalin Karikó i Drew Weissmanowi „za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19”. We wtorek noblistami z fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier za „metody doświadczalne tworzenia attosekundowych impulsów światła do badania dynamiki elektronów w materii”. Z kolei w środę nagrodę w dziedzinie chemii otrzymali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov za „odkrycie i syntezę kropek kwantowych”.

Natomiast czwartek to święto literatury. W Sali Giełdy na sztokholmskim Starym Mieście sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi laureata literackiej Nagrody Nobla. W ostatnich latach medal trafił do francuskiej pisarki Annie Ernaux (za 2022 rok) oraz tanzańsko-brytyjskiego pisarza Abdulrazaka Gurnaha (za 2021 rok).

Nominacje we wszystkich dziedzinach są tajne przez 50 lat. W przypadku Nobla z literatury oraz Pokojowej Nagrody Nobla firmy bukmacherskie przyjmują zakłady, tworząc nieoficjalną listę potencjalnych kandydatów. Kto ma w tym roku największe szanse? Poniżej przedstawiamy aktualne typowania.

[am]
fot. K. Svanholm/Nobel Prize

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy