banner ad

„Absurd nie czytać” podczas 9. edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek

4 października 2023

W sobotę 7 października odbędzie się ogólnopolska Nocy Bibliotek. Hasłem 9. edycji są słowa: „Absurd nie czytać”. Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całego kraju.

Noc Bibliotek ma na celu w niekonwencjonalny sposób zachęcić do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. „Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca” – piszą organizatorzy wydarzenia, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników atrakcje – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: warsztaty improwizacji, gra twórcza „Absurd nie pisać”, spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, maratony czytania oraz oczywiście nocowania w bibliotekach.

Uroczysta inauguracja akcji rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowana online na stronie Nocy Bibliotek wprost z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. W programie m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu. Artyści na scenie wykorzystają przyniesione przez publiczność cytaty literackie.

Nocy Bibliotek w całej Polsce towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek. Wszystkie biblioteki biorące udział w akcji znajdziecie na stronie wydarzenia.

Poniżej możecie zobaczyć jeden ze spotów zachęcających do udziału w Nocy Bibliotek przygotowany przez Impro Quartet:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia