Nowy program komputerowy przemienia literaturę w muzykę. Posłuchaj!
Hannah Davis z Uniwersytetu Nowojorskiego i Saif Mohammad z Kanadyjskiego Komitetu Badań Naukowych stworzyli program, który mierzy „temperaturę emocjonalną” powieści, a następnie przekłada ją na język muzyki.
Algorytm nosi nazwę TransProse i dokonuje całego procesu w trzech prostych krokach. Najpierw dzieli książę na cztery części (początek, wczesny środek, późniejszy środek i zakończenie) i generuje emocjonalny profil dla każdej z nich. Robi to, licząc częstotliwość występowania słów związanych z ośmioma podstawowymi emocjami: uprzedzeniem, złością, radością, strachem, obrzydzeniem, smutkiem, zdziwieniem i zaufaniem. Dzięki temu uzyskuje zestaw danych statystycznych o nastroju, jaki kształtuje się w danej części tekstu.
Następnie algorytm używa tych danych do wygenerowania muzyki. Twórcy programu stworzyli mnóstwo reguł wyrażających poszczególne emocje z tekstu za pomocą tempa, tonacji utworu i wielu innych elementów muzycznych. Znaleźli też sposób, aby połączyć nuty razem, dzięki czemu brzmią one jak muzyka, a nie przypadkowy zbiór dźwięków. Utwory składają się z głównej melodii, wyznaczonej przez dominującą w danym tekście emocję, a wzbogacone są o wstawki melodyczne generowane zgodnie z częstotliwością występowania pozostałych emocji.
Trzeci krok polega na przekształceniu wygenerowanego zapisu na muzykę fortepianową i zapisanie tego w formie pliku audio.
W ten sposób naukowcy przełożyli już wiele klasycznych powieści, których możecie wysłuchać poniżej. Davis i Mohammad wierzą, że ich program może mieć również wiele nieliterackich zastosowań, m.in. do tworzenia ścieżki dźwiękowej na podstawie scenariuszy filmowych czy ostrzegania użytkowników sieci o emocjonalnej treści wpisów, które zamierzają przeczytać. Myślą również o stworzeniu audiowizualnego ebooka, który generowałby muzykę odzwierciedlającą nastrój tekstu, który akurat czytalibyśmy na danej stronie.
Oto słynne dzieła literackie przełożone na muzykę dzięki TransProse:
Cormac McCarthy „Droga”:
Anthony Burgess „Mechaniczna Pomarańcza”:
Haruki Murakami „Norwegian Wood”:
J. M. Barrie „Piotruś Pan”:
Joseph Conrad „Jądro Ciemności”:
Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”:
William Golding „Władca much”:
Arthur Conan Doyle „Przygody Sherlocka Holmesa”:
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”:
Harper Lee „Zabić drozda”:
Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”:
Kategoria: newsy