Wakacje z książkami w lipcu nad morzem

30 maja 2014

wakacje-z-ksiazkami-2014
Biuro Literackie wraz z samorządami Świnoujścia i Kołobrzegu organizuje 14 i 15 lipca pierwszą edycję „Wakacji z książkami”. Na miejsce imprez wybrane zostały obiekty w sąsiedztwie głównych deptaków i plaż. W ten sposób „Wakacje z książkami” będą mogły zaprosić do uczestnictwa w literackiej zabawie tysiące wczasowiczów oraz turystów.

W Polsce w ostatnich latach nieomal wszystkie najważniejsze literackie festiwale lokowane są w dużych, najczęściej wojewódzkich, miastach. Nowa impreza organizatorów Portu Literackiego nie tylko próbuje przełamać ów trend, ale dodatkowo propaguje ambitną literaturę w miejscu i czasie, w którym nie realizowano dotąd takiego wydarzenia.

W programie Wakacji znalazły się wydarzenia dla dzieci (czytania i warsztaty plastyczne), wystawy (komiksów, dla których inspiracją są wiersze), rozmowy (o wakacyjnych lekturach), czytania (z udziałem laureatów najważniejszych literackich nagród) oraz muzyka (grana na żywo w trakcie wydarzeń). Całości działań towarzyszy kiermasz książek.

Wśród festiwalowych autorów znaleźli się m.in. Justyna Bargielska, Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel i Zbigniew Machej. Nie zabraknie też książkowych premier, w tym pierwszego od sześciu lat zbioru wierszy Macheja „Mroczny przedmiot podążania” oraz nowej książki Justyny Bargielskiej „Nudelman”.

Wybór miejsc dla „Wakacji z książkami” nie jest przypadkowy. Świnoujście to jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, leżące na kilkudziesięciu wyspach, z bogatymi tradycjami kulturalnych wydarzeń. Kołobrzeg, którego symbolem jest nowoczesne centrum kultury, należy natomiast do najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków w Polsce.

Pierwszy dzień „Wakacji z książkami” upłynie pod nazwą „Wyspa Literacka Świnoujście”. Na jeden dzień Świnoujście jako „Kraina 44 wysp” zyska 45. ląd. Przystań Czytelników akcentuje wyjątkowość Kołobrzegu, który dał się już poznać jako współorganizator Połowu, projektu dla najciekawszych autorów przed debiutem książkowym.

Na miejsce wydarzeń wybrane zostały bardzo atrakcyjne punkty. W Świnoujściu jest to muszla koncertowa obok Promenady. W Kołobrzegu ? Port pasażerski obok latarni morskiej. Wydarzenia rozpoczynać się będą o godzinie 14:44 i potrwają do wieczora. Organizatorzy przygotowali dla czytelników m.in. 100 książek na wakacje.

Centralnym punktem wydarzeń w Świnoujściu 14 lipca i dzień później w Kołobrzegu będzie blok czytań „Port to jest poezja”, którym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez poetę i muzyka (znanego m.in. z Indigo Tree i Pustek) Filipa Zawadę, twórcę ścieżki dźwiękowej wielokrotnie nagradzanego filmu „Dziewczyna z szafy”.

wakacje-z-ksiazkami-2014-plakat

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia