PWN uruchamia portal self-publishingowy

30 maja 2014

rozpisani_selfpublishing
Grupa PWN uruchomi portal self-publishingowy dla autorów. Napisałeś książkę i chciałbyś ją wydać? Jeśli do tej pory nie udało ci się znaleźć wydawcy, możesz zrobić to sam. Cokolwiek piszesz – powieść, wiersze, pamiętniki – za pomocą Rozpisani.pl będziesz mógł to opublikować w druku lub jako ebooka.

Pod marką Rozpisani.pl Grupa PWN zaoferuje autorom m.in. profesjonalną redakcję, korektę, druk, konwersję na ebooka, promocję oraz dostęp do szerokiej dystrybucji. Z możliwości tej skorzystał m.in. dr Jacek Borowiak, który pół roku temu wydał poradnik „Emerytura nie jest Ci potrzebna” i sprzedał blisko 2 tys. egzemplarzy. Jeśli nic się nie zmieni, jego książka wkrótce ma szansę stać się rynkowym bestsellerem. Choć mało brakowało, a wylądowałaby na dnie szuflady: „Gdy kontaktowałem się z tradycyjnymi wydawnictwami, nie wykazywały zbytniego zainteresowania wydaniem książki nieznanego autora” ? opowiada autor poradnika. „Tematyka mojej książki dotyczy każdego i byłem przekonany, że będzie się sprzedawać” ? dodaje, jednak wyniki i czas, w jakim zostały osiągnięte, przekroczyły jego oczekiwania.

Podobnych trudności przy wydaniu pierwszej książki doświadcza wielu debiutantów. Niełatwo jest przekonać wydawcę, by zainwestował w nieznanego autora. Co nie znaczy, że wydawcy zawsze mają dobrą intuicję. Tak było choćby w przypadku znanej dziś na całym świecie pisarki J. K. Rowling. Zanim sprzedała 450 mln książek o Harrym Potterze, kilkunastu wydawców nie wróżyło jej sukcesu. Bardzo często bowiem zdarza się, że książki, które odrzucili redaktorzy w wydawnictwie, pokochali czytelnicy.

Self-publishing to dla wielu debiutantów szansa na dotarcie do odbiorców. Już przy niewielkiej inwestycji zyskują możliwość wysondowania rynkowego potencjału swojej twórczości. Mogą wydać każdy nakład i w zależności od wyników sprzedaży zlecać dodruk kolejnych. Ich książka może trafić m.in. do następujących księgarń stacjonarnych i internetowych w kraju i na świecie: Amazon, Ravelo, Empik, Merlin, Gandalf. Ponadto autor-wydawca zachowuje prawa autorskie do swojej twórczości i może liczyć na znacznie większe niż w tradycyjnym modelu honorarium.

Wszyscy zainteresowani projektem znajdą wkrótce szczegóły na stronie Rozpisani.pl. Powstaje też społeczność zainteresowanych self-publishingiem w PWN na Facebooku – facebook.com/rozpisani.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy