Nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony 2022 przyznane. Laureatami Międzynarodowe Centrum Kultury i Dwie Siostry

1 grudnia 2022

Międzynarodowe Centrum Kultury i Dwie Siostry to wydawnictwa, które otrzymały tegoroczne nagrody edytorskie Pióro Fredry oraz Dobre Strony. Wyróżnienia zostały wręczone na zakończenie pierwszego dnia 30. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Pióro Fredry oraz Dobre Strony to pierwsze w kraju i jedne z najważniejszych nagród edytorskich, które przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. „Większość nagród wydawniczych dotyczy zawartości merytorycznej, natomiast nasz konkurs ma na celu promocję i wspieranie edytorskich walorów publikacji” – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Jak informują organizatorzy nagród, jury w składzie Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Marcin Czerwiński oraz Janusz Górski miało sporo pracy i trudny wybór. Na konkurs Pióro Fredry (publikacje dla dorosłych) i Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci) wpłynęła rekordowa liczba tytułów, a ich poziom edytorski był o wiele wyższy niż w ubiegłych latach.

Przedstawicielka wyróżnionego nagrodą Międzynarodowego Centrum Kultury oraz nominowanych wydawnictw (fot. WTDK)

Spośród 86 książek zgłoszonych do nagrody Pióro Fredy jury postanowiło docenić trójjęzyczną publikację „Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing” pod redakcją Pauliny Orłowskiej-Bańdo wydaną przez krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury (projekt graficzny: Kuba Sowiński). W uzasadnieniu komisja wskazała na „umiejętne wykorzystanie klasyki projektowej w albumie fotograficznym, znakomicie przygotowane fotografie archiwalne oraz użycie kolorów ze zrozumieniem i wrażliwością”.

W gronie nominowanych były również książki: „Autobiografia czerwonego” Anne Carson z Wydawnictwa Ossolineum (przekład: Maciej Topolski, projekt okładki i stron tytułowych: Marian Misiak, opracowanie typograficzne: Robert Oleś), „Nic drobniej nie będzie” Marcina Wichy z Wydawnictwa Karakter (projekt graficzny: Przemek Dębowski), „Pustko” Macieja Bobuli z Wydawnictwa Warstwy (projekt graficzny: Joanna Jopkiewicz) oraz „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” pod redakcją Jacek Purchli opublikowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury (projekt graficzny: Krzysztof Radoszek).

Przedstawicielka wyróżnionego nagrodą Wydawnictwa Dwie Siostry oraz nominowanych oficyn (fot. WTDK)

Nagrodę Dobre Strony jury wyłoniło z 65 zgłoszonych pozycji, a otrzymała ją książka „Dwa słowa” Anny Taraskiej i Dominiki Czerniak-Chojnackiej (ilustracje i projekt graficzny), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Oceniający docenili „poemat w dwóch kolorach, które wystarczają za całą gamę oraz udane wykorzystanie recyklingu typograficznego”.

Pozostałe nominowane tytuły to: „Drań, czyli moje życie z jamnikiem” Zofii Staneckiej i Marianny Sztymy (ilustracje) z Wydawnictwa Kropka, „Orkiestra” Dominiki Czerniak-Chojnackiej z Wydawnictwa Albus, „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” Tomasza Kwaśniewskiego i Anny Bedyńskiej z Wydawnictwa Dwie Siostry (opracowanie graficzne: Anna Kaźmierak) oraz „Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa” Jacka Ambrożewskiego z Wydawnictwa Dwie Siostry.

Zgodnie z regulaminem konkursów zwycięzcy otrzymali po 20 tysięcy złotych nagrody, którą zobowiązani są przeznaczyć na wydanie kolejnych książek. Laureatom wręczono także statuetki wrocławskich artystek Agnieszki Leśniak-Banasiak (Pióro Fredry) i Ilony Agaty Brożek (Dobre Strony). Nominowani otrzymali natomiast pamiątkowe grafiki autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza. Dodatkowo z okazji jubileuszowej edycji targów wręczone zostały okolicznościowe szklane pióra autorstwa Marcina Zielińskiego. Otrzymali je dotychczasowi laureaci nagrody Pióro Fredry i osoby wspierające przez lata organizację targów, w tym prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają do niedzieli 4 grudnia. Na odwiedzających Halę Stulecia we Wrocławiu czeka ponad 200 wydawców z całej Polski. W programie jest m.in. kilkadziesiąt spotkań z autorami oraz podpisywanie książek. Honorowym gościem targów są ukraińscy wydawcy i twórcy. Ponadto w czasie targów prowadzona jest zbiórka pod hasłem „Podaruj ciepło walczącej Ukrainie”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup m.in. żywności, koców i śpiworów.

[am]
fot. główna: WTDK

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy