Warszawa wybiera najlepsze polskie książki 2022 roku. Ruszył nabór zgłoszeń do nagrody

1 grudnia 2022

1 grudnia to początek 16. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Od tego dnia każdy może zgłosić ulubione, ostatnio wydane polskie książki i to aż w pięciu kategoriach.

„Nagroda Literacka m.st. Warszawy to nie tylko wyróżnienie dla autorów, ale też wskazówka dla miłośników książek, po jakie pozycje wydawnicze warto sięgnąć. Cieszę się, że doceniamy twórczość w tak wielu gatunkach literackich, od prozy po komiks. Warto pamiętać, że warszawska nagroda to nie tylko prestiż, ale i wymierne wsparcie finansowe, które zapewniamy laureatom oraz nominowanym autorom i autorkom. Zachęcam państwa do zgłaszania swoich literackich odkryć z 2022 roku!” – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Tytuły publikacji, spośród których jury wybiera nominowane książki, a później nagrodzone, mogą zgłaszać wszyscy – czytelniczki i czytelnicy, przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Książki można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza, któremu towarzyszy regulamin konkursu. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 31 stycznia 2023 roku.

Warszawa nagradza

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest przyznawana w kategoriach: „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca”, „książka o tematyce warszawskiej” oraz „komiks i powieść graficzna”. Jury konkursu decyduje również o tym, do kogo trafi tytuł „warszawskiego twórcy” lub „warszawskiej twórczyni” przyznawany za całokształt twórczości.

W ubiegłym roku laureatami zostali: Andrzej Stasiuk za książkę „Przewóz” (w kategorii „proza”), Tomasz Bąk za tom „O, tu jestem” (w kategorii „poezja”), Katarzyna Jackowska-Enemuo i Marianna Sztyma za książkę „Tkaczka chmur” (kategoria „literatura dziecięca”) oraz Błażej Brzostek za pozycję „Wstecz. Historia Warszawy do początku” (w kategorii „książka o tematyce warszawskiej”). Tytułem „warszawskiego twórcy” uhonorowany został Piotr Sommer.

W tej edycji nagrody kapituła będzie pracować w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz – nowy w jury – filozof literatury i krytyk literacki Piotr Sadzik. Pracę jurorki po dwóch edycjach konkursu zakończyła Eliza Kącka.

Miasto Warszawa jest organizatorem i fundatorem nagród pieniężnych. Więcej o 16. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy znajdziecie tutaj. Konkurs odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy