Kilkadziesiąt spotkań z autorami i ponad 200 wystawców na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

29 listopada 2022

W czwartek 1 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu rozpoczyna się jubileuszowa edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W czasie czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa jak dotąd liczba wystawców, wśród których nie zabraknie honorowych gości z Ukrainy.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to impreza z 30-letnią tradycją i jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju, które przyciąga do stolicy Dolnego Śląska wydawców i wielbicieli literatury z całej Polski.

„W tym roku możemy pochwalić się imponującą liczbą wydawnictw, które zgłosiły chęć udziału w naszej imprezie” – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Jak dodaje, w ubiegłym roku było ich około stu, a teraz swój udział potwierdziło ponad dwustu wystawców.

Autorzy i wydawnictwa

Targi rozpoczną się w czwartek, 1 grudnia, o godz. 12:00 i potrwają do niedzieli. W czasie czterodniowego święta książek zaplanowano m.in. podpisywanie premierowych wydawnictw oraz kilkadziesiąt spotkań z autorami, wśród których znajdą się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Beata i Eugeniusz Dębscy, Maciej Siembieda, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Cezary Harasimowicz i Jacek Galiński.

Odwiedzający będą mieli okazję kupić książki w promocyjnych cenach, jak również po raz pierwszy w historii targów poznać Bella Bota, robota poruszającego się po terenie targów i zapowiadającego atrakcje. Nowością będzie również tzw. Wielki Antykwariat – stoisko dla poszukiwaczy białych kruków zarówno literackich, jak i muzycznych, bo wystawcy przywiozą ze sobą spory zbiór płyt winylowych.

Nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony

Jednym z ważniejszych wydarzeń imprezy będzie wręczenie dwóch nagród edytorskich: Pióro Fredy (publikacje dla dorosłych) oraz Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci). Wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.

„Większość nagród wydawniczych dotyczy zawartości merytorycznej, natomiast nasz konkurs ma na celu promocję i wspieranie edytorskich walorów publikacji” – wyjaśnia Anna Morawiecka, a przewodnicząca jury Anita Wincencjusz-Patyna dodaje, że poziom graficzny zgłoszonych książek był o wiele wyższy, niż w ubiegłym roku, co sprawiło że obrady były burzliwe, ale werdykt zapadł jednogłośnie. Zwycięzcy konkursów zostaną przedstawieni podczas gali zaplanowanej na zakończenie pierwszego dnia targów.

Regulamin zakłada, że laureaci Pióra Fredry i Dobrych Stron przeznaczają 20 tysięcy złotych nagrody na wydanie kolejnych pozycji. Dzięki temu ubiegłoroczni zwycięzcy – Muzeum Narodowe we Wrocławiu za „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zborów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” Barbary Banaś oraz Wydawnictwo Agora dla Dzieci za „Bajkę o lęku” Agnieszki Jucewicz – przygotowali nowe publikacje.

Honorowi goście z Ukrainy

Honorowym gościem tegorocznej edycji targów będą ukraińscy wydawcy i twórcy. Z myślą o nich powstanie specjalne stoisko, a z czytelnikami spotkają się m.in. Tamara Duda, Oksana Zabużko, Wasyl Machno, Mykoła Riabczuk i Jurija Wynnyczuk.

„To nie tylko wyraz solidarności z naszymi sąsiadami i forma wsparcia tamtejszych autorów, ale również możliwość zapewnienia Ukraińcom, którzy mieszkają w Polsce, kontaktu z ojczystą literaturą” – podkreśla Morawiecka.

Wydarzenia i atrakcje towarzyszące

Równolegle z Wrocławskimi Targami Dobrych Książek w Hali Stulecia odbędą się Targi Wszystkiego Dobrego. Kilkudziesięciu wystawców, wśród których dominują nieduże, lokalne firmy zajmujące się rękodziełem, będzie sprzedawać produkty, obejmujące sztukę użytkową, modę i desing.

Dla gości przygotowano również wystawę z okazji 20-lecia akcji „Cały Wrocław czyta”. W czasie jej otwarcia nie zabraknie konkursów, zagadek literackich oraz czytania bajek. Dodatkowo Wrocławski Klub Anima stworzy specjalny kącik, w którym dzieci będą mogły kreatywnie i wesoło spędzić czas, a w programie targów znajdą się też specjalne spotkania dla czytelników w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Przy okazji na ulice Wrocławia ponownie wyjdą mole książkowe, które w miejskich tramwajach i autobusach będą zachęcały do czytania książek.

Bilet wstępu w symbolicznej cenie

Podobnie jak inne imprezy kulturalne Wrocławskie Targi Dobrych Książek ze względów podatkowych będą płatne. Za bilet wstępu odwiedzający zapłacą jednak tylko symboliczne 2 złote. Z zakupu biletów zwolnione zostaną dzieci i młodzież do 18. roku życia, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl. Szczegóły programu znajdziecie na stronie targów.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia