Joël Dicker zakłada własne wydawnictwo. Bezprecedensowy krok?

8 kwietnia 2021

Jeden z najpopularniejszych pisarzy francuskojęzycznych, Joël Dicker, zdecydował się opuścić swojego dotychczasowego wydawcę. Co więcej, ogłosił, że wkrótce założy własną oficynę, co jest bezprecedensowym wyborem w przypadku tak poczytnego autora.

„Wszystko zawdzięczam Bernardowi de Fallois i zawsze powtarzałem, że po nim nie będzie innego wydawcy” – napisał w oświadczeniu Joël Dicker, który z Éditions de Fallois był związany od 2010 roku i pod szyldem tej oficyny opublikował swoje najsłynniejsze powieści, m.in. „Prawdę o sprawie Harry’ego Queberta” i „Księgę rodu z Baltimore”.

Pisarz słowa dotrzymał. Założyciel wydawnictwa Bernard de Fallois zmarł w 2018 roku w wieku 91 lat. Dicker opublikował jeszcze w oficynie noszącej imię jego wydawcy dwie powieści, „La Disparition de Stephanie Mailer” i najnowszą „L’Énigme de la chambre 622”, a od przyszłego roku planuje działać na własny rachunek.

Autor „Prawdy o sprawie Harry’ego Queberta” zapowiada założenie własnej redakcji, a dystrybucję powierzy firmie Interforum należącej do Grupy Editis. Więcej informacji o swoim wydawnictwie Dicker ma ujawnić jesienią.

Prasa nad Loarą określa krok Dickera jako bezprecedensowy. Nie zdarza się bowiem, żeby tak popularny pisarz decydował się zakładać własne wydawnictwo. Dla należącego do Hachette Éditions de Fallois odejście Dickera to duża strata. W 2020 roku autor uplasował się na 5. miejscu najpopularniejszych pisarzy francuskich, a jego ostatnia powieść „L’Énigme de la chambre 622” była największym ubiegłorocznym bestsellerem we Francji.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy