banner ad

Jean de La Fontaine wyrył przed wiekami podpis na ścianie zamku w Chambord? Zaskakujące odkrycie

7 marca 2018


Na jednej ze ścian na zamku w Chambord dokonano zdumiewającego odkrycia: widnieje tam podpis Jeana de La Fontaine’a. Trwają właśnie ekspertyzy mające ustalić, czy słowa te autentycznie wyrył słynny XVII-wieczny poeta.

Przez stulecia miliony ludzi mijały napis wyryty w białym tufie, nie wiedząc nawet o jego istnieniu. Może dlatego, że na zamku w Chambord nie brakuje podobnych napisów. „Blandine 2014”, „Marie kocha Julesa, maj 2015” ? ludzie od lat zostawiają tam ślady po swoich wizytach. Zresztą ku zgrozie konserwatorów, którzy zaczęli wlepiać kary wandalom w wysokości 3 750 euro. Kiedy jednak napis jest stary, eksperci mają do niego zupełnie inne podejście.

Historyczny podpis poety zauważył w lutym pracownik ochrony terenu. Słowa znajdowały się pod parapetem w jednej z loggii prowadzących do Sali Trofeów. Z uwagi na miękkie wapienne podłoże wyryte litery są płynne i czytelne. W ciągu najbliższych kilku tygodni badacze chcą zweryfikować autentyczność napisu, porównując go z odręcznym pismem Jeana de La Fontaine’a. Przyjrzą się również jego biografii. Wiadomo, że poeta miał okazję odwiedzić miejscowość Saint-Dyé-sur-Loire, posiadającą port rzeczny, do którego przypływały niegdyś statki z materiałami niezbędnymi do budowy zamku Chambord. Można więc sobie wyobrazić, że chciał zobaczyć piękny obiekt znajdujący się w pobliżu. Jak podkreśla Jean d’Haussonville, dyrektor zamku, istnieje „silne podejrzenie”, że imię i nazwisko rzeczywiście wyrył przed wiekami La Fontaine. „Wszystko wskazuje na to, że to jego podpis” ? oświadczył.

Warto podkreślić, że Jean de La Fontaine nie byłby pierwszym wybitnym twórcą, którego napis odnaleziono na ścianach zamku. W 1825 roku swój autograf wygrawerował w ten sam sposób Victor Hugo. Przyznał się do tego w liście do jednego ze swych przyjaciół, a badaczom już dawno udało się odnaleźć cenną pamiątkę. Podpis Hugo możecie zobaczyć poniżej.

[am]
źródło: 3 centre val de loire, La Nouvelle République

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy