Szkocka policja umorzyła śledztwo w sprawie śmiertelnych pogróżek pod adresem J.K. Rowling

26 września 2022

Policyjne śledztwo w sprawie śmiertelnych pogróżek, które po ataku na Salmana Rushdiego otrzymała na Twitterze J.K. Rowling, zostało umorzone. Decyzję taką podjęto, ponieważ osoba odpowiedzialna za ten czyn mieszka poza granicami Wielkiej Brytanii.

Do zdarzenia doszło w dzień po ataku nożownika na Salmana Rushdiego. Chcąc wyrazić solidarność z rannym pisarzem, który przebywał w szpitalu, J.K. Rowling napisała na Twitterze: „Przerażające wieści. Czuję się teraz potwornie. Niech wszystko z nim będzie okej”. W reakcji na jej słowa jeden z internautów odpowiedział: „Nie martw się, jesteś następna”.

Rowling, która już wcześniej padała atakiem gróźb, zgłosiła sprawę do Twittera, a także natychmiast zawiadomiła policję. Teraz otrzymaliśmy informację o umorzeniu śledztwa.

„Po zgłoszeniu, które policja otrzymała w sobotę 13 sierpnia 2022 roku, dotyczącym internetowych pogróżek, wszczęto dochodzenie w tej sprawie i ustalono, że zostały one wyartykułowane poza Wielką Brytanią. Dochodzenie zostało już zakończone i obecnie policja nie podejmuje żadnych dalszych działań” – przekazała mediom rzeczniczka szkockiej policji.

Takiego zakończenia śledztwa można było się domyślać, o ile informacje udostępnione na profilu internauty kierującego pogróżki pod adresem pisarki okazałyby się prawdziwe. Mężczyzna przedstawiał się jako Meer Asif Aziz, student, działacz społeczny i polityczny z Pakistanu. Nie można było jednak z góry wykluczyć, że znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii.

Początkowo przedstawiciele Twittera nie zareagowali na zgłoszenie Rowling. W końcu jednak konto internauty zostało zablokowane. Mężczyzna szybko założył sobie kolejne, ale to drugie spotkał ten sam los.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy