Holandia: nieczynny kościół przekształcono w bibliotekę

23 kwietnia 2018


Od kilkunastu lat kościół św. Piotra w holenderskiej miejscowości Vught nie był używany do celów religijnych. Aby uchronić obiekt przed wyburzeniem, dokonano jego renowacji, a teraz otwarto w nim bibliotekę.

W niedawnym eseju opublikowanym na stronie radia CBC kanadyjski dziennikarz Michael Enright napisał: „Jeśli wiedza stała się świecką religią, biblioteki publiczne są parafiami, meczetami i synagogami”. Niestety, podobnie jak w przypadku kościołów, los bibliotek zagrożony jest wyginięciem. Znamienne więc jest, że coraz częściej jedne i drugie podmioty łączą siły, aby przetrwać we współczesnym świecie. Tym sposobem kolejne kościoły stają się domami dla księgozbiorów. Taki los spotkał właśnie jedną ze świątyń znajdującą się w miejscowości Vught.

Zbudowany w 1884 roku kościół przekształcono w coś więcej niż tylko książnicę. To w zasadzie wielofunkcyjne centrum kultury, w którym znajdują się biblioteka, muzeum miasta, sale konferencyjne, pomieszczenia do nauki, ale także bar i sklepy z produktami ze sprawiedliwego handlu. Regały z książkami zajmują centralne miejsce obiektu. Umieszczono je na specjalnym systemie szyn, dzięki czemu można je przesuwać w kierunku naw bocznych kościoła. Obiekt będzie więc wykorzystywany w bardzo elastyczny sposób, nawet do organizowania co jakiś czas większych imprez.

Architekci pozostawili oryginalną konstrukcję oraz stare obrazy. Dobudowano jednak zaokrągloną antresolę, która nadaje kościołowi nowy wygląd i pasuje do nowych zadań obiektu, oferując przy okazji zwiedzającym wspaniały widok.

To oczywiście nie jest pierwszy kościół  w Holandii przekształcony w świątynię książek. Kilka lat temu w XV-wiecznej katedrze w miejscowości Zwolle otwarto księgarnię. Tę samą rolę pełni również XIII-wieczny kościół dominikanów w Maastricht.

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć, jak prezentuje się biblioteka funkcjonująca w kościele w Vught od kwietnia 2018 roku. Za projekt nowego wykorzystania budynku odpowiada firma Molenaar&Bol&vanDillen Architecten:

[am]
fot. Stijn Poelstra

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy